Ilona Víchová (nar. 1976) je česká historička umění. Působí v Brně a Praze. Absolvovala dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a doktorské studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působí jako kurátorka sbírky výtvarného umění 20. a 21. století v Muzeu města Brna a dlouhodobě spolupracuje s Museem Kampa.
Je autorkou řady výstav a publikací věnovaných umělecké generaci, která na výtvarnou scénu nastupovala v šedesátých letech 20. století (např. Radek Kratina, Stanislav Kolíbal, Rudolf Němec, Eduard Ovčáček), a umělcům, kteří působili v exilu (např. Ludmila Seefried-Matějková, Barbora Blahutová, Zbyněk Sekal, Jan Koblasa, Jiří Valenta).
Napsala texty pro monografie Dalibora Chatrného, Jiřího Bieleckého, Jana Hendrycha, Jiřího Hilmara, Lubomíra Přibyla, Svatoslava Böhma, Antonína Málka a pro syntetické publikace Od moderny po současnost a Mnohoznačnost struktur – dynamika sil. Paralelně se zaměřuje na tvorbu mladších zejména konceptuálně zaměřených autorů. Přispěla do monografie Pavla Korbičky a je autorkou monografické publikace Jiřího Staňka.