Datum konání: 15. 5. 1980
Místo konání: Jagdenschloss, Grünewald, Západní Berlín
Účastníci: Milan Knížák, Marie Knížáková, lidé z Berlína
Citován text Milana Knížáka:
1. Oděv pro strom
(Předem doma připravíme oblek, který bychom chtěli stromu nabídnout. Něco, co by jej zdobilo, symbolizovalo náš vztah k němu, naše přátelství atp... Můžeme ovšem připravit i jiný dar.)
2. Návštěva stromu
(Jdeme ke zvolenému stromu na návštěvu. Během této návštěvy např. strom pozdravíme, hladíme, objímáme, rozmlouváme s ním, zpíváme mu, oblékneme mu připravený oděv či darujeme jiný přinesený dar. Můžeme se spolu i vyfotografovat.)
3. Dopis stromu
(Během následujícího týdne napíšeme stromu dopis. Na obálku přesně vylíčíme místo, kde strom stojí, abychom umožnili poště jej doručit. V případě, že dopis přijde zpět, posíláme ho znovu s ještě důkladnějším popisem.)
4. Atp.
(Můžeme samozřejmě návštěvy i dopis libovolně opakovat či navázat přátelství s odlišnými stromy, keři, potoky, kameny, oblaky atp. To záleží už jen na naší iniciativě.)
Této akce by se měl zúčastnit jen ten, kdo se pro ni skutečně cítí schopen a připraven, aby provádění nebylo jen formální, aby došlo ke skutečnému kontaktu, lépe řečeno, k uvědomění si kontaktu z naší
strany. Domnívám se, že je možné učinit návštěvu stromů společně, v předem určenou dobu. Našel jsem místo poblíž jezera Grünewald, které mi za daných podmínek připadá nejvhodnější.
Sraz těch, kteří se chtějí zúčastnit tohoto jednoduchého rituálu je
Akce Přátelství se stromem, jejíž myšlenka vznikla již v roce 1977, je plánována jako kolektivní. Jak ale plyne z textu, účastnit se ji mohou jen lidé, pro pochopení akce již připravení. Akce, i když nevylučuje určité společenství, sleduje především vztah člověka k přírodním fenoménům. Osobní vztah k určitému stromu vede až k jeho personifikaci. Ve hře a rituálu, jež se v akci spojují, se probouzí prvotnější empatický vztah k přírodě. Rovina rituálu jako hlubší rovina akce je reflexivně zlehčena a uvolněna prvky hry.
Osobně prožitý vztah k živé i neživé přírodě, k projevům života, ovlivňuje mnohé Knížákovy akce. V akcích se tyto momenty prolínají se zkoumáním sebe sama (např. akce Materiálová events 1977 nebo Poznávání 1977). Mnohdy je prožitek přírody či přirozenosti vůbec, spojen s prvky rituálu. Silný je tento akcent např. v akcích Kamenný obřad 1971 nebo Okamžité chrámy 1970-71. Akce Přátelství se stromem má však navíc výrazný a šířeji vymezený ekologický podtext. (Podobně je tomu u některých akcí J. Beuyse.)
Text z podrobné dokumentace pro Sorosovo centrum současného umění, Mgr. Kamil Nábělek, Praha, 1996