O projektu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Josef Bolf

Jméno
Josef
Příjmení
Bolf
Narozen/a
1971
Místo narození
Praha
Působiště
Praha
Web
https://josefbolf.net/
i-datum
↳ Vyhledat v databázi VVP AVU
Klíčová slova
Knihovna CSU
↳ Vyhledat v katalogu

O umělci

Josef Bolf, přezdívaný také „mistr deprese“, patří mezi nejvýznamnější umělce své generace – totiž generace vyrůstající v normalizačních sedmdesátých a osmdesátých letech. V této době byla hrozba studené války stále aktuální – stejně jako dozvuky černobylské jaderné katastrofy – tedy události, které tehdejší společnost do značné míry definovaly.

 Umělecké formování Josefa Bolfa začalo na Akademii výtvarných umění v Praze, kam nastoupil již v porevolučním roce 1990. Přijat byl do ateliéru Jiřího Načeradského, díky němuž si osvojil kresbu figury, prošel ateliérem Vladimíra Kokolii a následně skončil v ateliéru u Vladimíra Skrepla. Během studia na AVU absolvoval také zahraniční stáže v Kongsthögskolanu ve Stockholmu a na Staatliche Akademie der Bildenden Künste ve Stuttgartu a v roce 1998 AVU absolvoval s prací Nevkusné mutace. [1] Již tato závěrečná série nesla znaky jeho osobitého přístupu k tvorbě. Šlo o kombinaci malby s kresbou a s důrazem na pozadí obrazu – spolu s kolážovými prvky a snahou o jakousi parodii vkusu. Na AVU se po několika letech vrátil, tentokráte jako vedoucí Ateliéru malířství III.

V roce 1996 se v galerii na AVU konala jedna z prvních rozsáhlejších skupinových výstav s Bolfovou účastí: šlo o výstup Bezhlavého jezdce – skupiny, kterou se spolužáky založil a jíž byl do roku 2002, kdy se rozpadla, členem. Po krátké tvůrčí pauze mezi lety 2000–2002, kdy se živil jako malíř kulis u filmu, se jeho výstavní působení značně rozrostlo, a to jak na domácí, tak i na zahraniční půdě. Vystavoval například v Paříži v Galerii Dukan, na devátém ročníku Arts Biennale v Bulharsku anebo v  Pekingu. Stal se také jedním z mála Čechů zastoupených na výstavě „Decadence Now!“ v pražském Rudolfinu. V letech 2006 a 2007 se zúčastnil dalších dvou zahraničních rezidenčních pobytů, konkrétně v New Yorku v rámci International Studio and Curatorial Program a v německém Freisingu v Europäische Künstlerhaus. Díla z newyorské tříměsíční stáže byla následně vystavena v pražské galerii Futura. Do širšího povědomí se dostal mimo jiné díky nominaci na Cenu Jindřicha Chalupeckého v roce 2005 a také díky ocenění Osobnost roku 2010, která je udělována žijícím umělcům za nejvýznamnější počin předchozího roku.

Malba Josefa Bolfa by se dala jedním slovem nejspíše popsat jako temná, stejně tak ji však charakterizuje určité nostalgické či melancholické naladění. Na jeho plátnech a grafikách se často setkáváme s dětmi či dospívajícími zasazenými do prostředí městských sídlišť nebo do jakési apokalyptické, destruované krajiny, v které jsou obklopeny podivnými až snovými tvory. Tyto motivy se mohou vztahovat i k dětství samotného umělce, které strávil na pražském sídlišti Jižní Město, kam se s rodinou v době jeho výstavby přestěhovali.[2] Na ulicích chyběly chodníky, z lamp visely dráty a celé sídliště tak vypadalo jako velmi nehostinné místo. Navíc již zmíněná politická a společenská situace, zmítající se pod nátlakem neviditelných, ale silných hrozeb, zanechala v autorovi pocit akutního ohrožení (Mezi paneláky, 2014; Cesta domů, 2006; Auta, 2006).

Mnohovrstevnaté malby Josefa Bolfa jednotlivá zákoutí odkrývají postupně, čímž se malba stává ještě tajemnější. Z dálky dokonce může působit velmi abstraktně. Teprve přistoupíme-li blíže a zadíváme-li se pozorněji, z plátna začnou vystupovat Bolfovi hrdinové, tvorové, kteří přes svůj infantilní a/nebo až mimozemský zjev promítají své běsy. Jsou to introverti, kteří na plátně prožívají drastické scény Bolfova příběhu. Ten jakoby skrze tato vyprávění odkrýval vnitřní dětský svět plný tajuplných bytostí, který však naráží na děsivé noční můry.

Odkaz na dětství je patrný i díky možné asociaci mnohdy podivných tvorů-zvířat s dětskými komiksovými postavičkami. Ty s sebou nejenže nesou dětské kvality – jmenovitě především nevinnost –, ale ukazují také pozoruhodný fiktivní svět plný násilí a strachu. Komiks jako takový se do Bolfových děl promítá na vícero místech: komiksové postavičky remixuje do nových, surreálných souvislostí a dává jim zakusit až depresivní prožitek (postavičky ovce a vlka, série Suicide girls, 2004; Hopeless, 2005).

Pro umělecký výraz Josefa Bolfa jsou příznačná apokalyptická, chaotická místa, určité opakující se motivy nebo portréty, které tvoří značnou část jeho tvorby (v roce 2004 autor vystavil soubor portrétů na výstavě Psi, obličeje, kapustňák v Městském muzeu a galerii v Hranicích na Moravě) a pro mnohé se tak stávají sběratelským fenoménem. V poslední době se v jeho obrazech můžeme setkat s použitím výrazné růžové či tyrkysové barvy v kontrastu k barvě černé (Procházení, 2019).

Jak sám Bolf v rozhovoru pro pořad Kulturama uvedl, vědomě se rozhodl pracovat s věcmi, co mu nepřipadají hezké ani extra příjemné,[3] což je patrné například při pohledu na motiv malého chlapce stojícího v pozadí opuštěného, zničeného města (Konec, 2016). Autor jakoby zachycoval vratkost své doby a odkazoval tak na zkušenost celé své generace, která večer u televizních obrazovek sleduje katastrofy druhých.

Josef Bolf se nezaměřuje pouze na malbu: ve svých pracích využívá rovněž techniky kresby, koláže či americké retuše neboli airbrushe. Již vzpomínaná „dětská“ témata umělce zajímají nejen z hlediska námětu, ale také po stránce technické. Pro jeho tvorbu se tak stala typická technika proškrabávání tuše nanesené na vrstvě voskovek, jež nám asociuje a dodává pocit nevinných dětských malůvek, které se však dostávají do kontrastu s vlastními náměty.

I když je na Bolfově tvorbě patrný vliv hororových a sci-fi filmů a literatury (Narapoia, 2002), i přesto je mnohdy velmi osobní; fiktivní náměty bývají zasazeny do prostředí našeho běžného života a architektury, ve které nebo kolem které se denně pohybujeme, a doplněny předměty, jež nás obklopují. Prostředí zachycené na Bolfových obrazech je dokonce možné i identifikovat: často pracuje podle starých rodinných fotografií anebo fotografií nově pořízených na místě vlastního dětství.[4] Přináší nám tak osobitou zpověď, která ovšem počítá i s divákovým aktivním zapojením, a vědomě si hraje s jeho pozorností, vzpomínkami, sny a minulostí.


[1] Veronika Fabiánová, Josef Bolf – Děti (diplomová práce), Seminář dějin umění Masarykova Univerzita, Brno 2014, s. 5.
[2] Ibidem, s. 7.
[3] Kulturama, Česká televize, 9. 3. 2013, shlédnuto 2. 10. 2019
[4] Fabiánová, Josef Bolf – Děti (pozn. č. 1.), s. 24.

Autor/ka anotace
Josefína Frýbová

Publikováno
2020

Bolfovy malby zalidňují podivné figury, napůl zvířata, napůl lidé, v nichž se komiksová stylizace setkává s všudypřítomným smutkem a zranitelností. Bolfovi hrdinové v sobě spojují infantilní zjev, nostalgii a nevysvětlitelné nutkání k sebedestrukci. Při pohledu na růžového pejska s očima jak z dívčího památníku a hlavní pistole zastrčenou do úst, se vnucuje pocit, že Bolf vystihl jistou rozpolcenost, která není jen projevem autorovy osobní posedlosti, ale do jisté míry pojmenovává charakteristický rys doby. Bolf zachycuje svět, kde si melancholie podává ruku s neurózou. Jeho sdělení jsou pokaždé intenzivně osobní až lehce vyšinuté ať už se jedná o malby, americké retuše, kresby nebo komiks. Pojmenovává surreálné, aniž by se nechal limitovat formální stránkou surrealismu. Jeho zatím nejnovější série využívá techniku, kterou si snad každý pamatuje z hodin výtvarné výchovy. Proškrabává tuš nanesenou na vrstvě barevných voskovek. Tento postup a asociace s ním spojené ještě umocňují divákovo znepokojení. Připomínka dětství, které si mnozí idealizují a projektují do něj touhu po bezstarostnosti a bezpečí, se jeví jako kacířská v kontrastu s neutěšenými a depresivními náměty. V případě Bolfových zvířátek, připomínajících Pifa nebo postavičky ze Čtyřlístku, totiž není ve hře jen oblíbený dětský komiks, ale hodnoty, které si s dětstvím spojujeme, zejména nevinnost. Bolfovy obrazy vpouštějí do tohoto světa důvěřivé jistoty vykořeněnost, úzkost a smrt.

Autor/ka anotace
Zuzana Štefková

Publikováno
2006

Profesní životopis

Studium:
1990–1998 Akademie výtvarných umění v Praze / ateliér doc. Načeradského, doc. Kokolii, doc. Skrepla /

Stipendia:
2007 ISCP – International Studio and Curatorial Program, NYC, artist residency stipend
2006 Europäische Künstlerhaus Oberbayern residency program, Freising
1996 Akademie der Bildende Kunst Stuttgart, SRN
1995 Kongsthogskolan Stockholm, Švédsko

Ocenění:
2011 ocenění Osobnost roku 2010
2005 finalista Cena Jindřicha Chalupeckého

Členství ve skupinách zařazených do databáze

Výstavy

Samostatné výstavy
Výběr:

2019
Josef Bolf: Tušení stínu, kurátor Otto M. Urban, Národní galerie - Veletržní palác, Praha, CZ
Josef Bolf: V noci / Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO, Galerie výtvarného umění v Ostravě, CZ

2018
Things Behind the Sun (+ Jakub Hošek), Galerie Petr Novotný, Praha, CZ
All Cats Are Grey, kurátor Petr Vaňous, Galerie Vyšehrad, Praha, CZ
Strange Things, Berlínskej model, Praha, CZ

2017
Disintergration, GAVU, Cheb, CZ
Josef Bolf, Galerie Havelka, Praha, CZ
Nepatrný dosah povědomí, Galerie Václava Špály, Praha, CZ

2016
Reality/Elsewhere, Galerie Dukan, Paříž, F
Hors les murs, České centrum, Paříž, F

2015
Těžká planeta, kurátor Jiří Ptáček, Hunt Kastner, Praha, CZ
Soft and Heavy, Trafo Gallery, Budapešť, H

2014
Forlorn Martyrs Pull a Mirror from the Abyss, Galerie Dukan, Lipsko, D
Odložené případy, Galerie Uffo, Trutnov, CZ
Called Out in the Dark, Municipal Art Gallery, IX Visual Arts Biennale, Varna, BG

2013
Unconsciousness, Arcaute - Arte Contemporáneo, Peking, CN
Places to Forget, Arthobler Gallery, Curych, CH
Inventář před zmizením, Egon Schiele Art centrum, Český Krumlov, CZ

2012
Forlorn Martyrs Pull a Mirror from the Abyss, Dukan Hourdequin, Paříž, F
Dotek (+ Tomáš Džadoň), Galerie Chodovská tvrz, Praha, CZ

2011
Nevyřešené případy, Galerie Kaple, Valašské Meziříčí, CZ
Don’t Look Now, Jiří Švestka Gallery, Berlín, D
Golden Days, Arcaute - Arte Contemporáneo, Peking, CN

2010
Osobní dispozice, Hunt Kastner, Praha, CZ
The Wolf, Ana Cristea Gallery, New York, USA
Už Tě neuvidím, Galerie Na shledanou, Volyně, CZ

2009
Ty nejsi Ty, Ty jsi já, kurátor Edith Jeřabková, GHMP, Staroměstská radnice, Praha, CZ

2008
Dej mi ještě trochu času, kurátor Lenka Vítková, Pavilion E, Olomouc, CZ
You Look Like Me, Galerie města Blanska, Blansko, CZ
Všichni podléháme ..., Dům umění města Brna, Dům pánů z Kunštátu, Brno, CZ
Great Expectations, ZAK Gallery, Berlín, D
Suspirium, Výstavní síň Sokolská, Ostrava, CZ

2007
Co když se můžeš vrátit v čase a všechny ty hodiny bolesti a temna vyměnit za něco lepšího?, Galerie Ad Astra, Kuřim, CZ
Pink Eyes, Galerie Na bidýlku, Brno, CZ

2006
My Empire of Dirt, Galerie Slavie, Náchod, CZ
Soft and Pink, Hunt Kastner, Praha, CZ
Death Is Not the End?, kurátor Yvona Ferencová, Moravská galerie, Atrium, Brno, CZ
Josef Bolf: Český komiks, Antikvariát Fiducia, Ostrava, CZ

2005
Double Feature Picture Show, (+ Jan Šerých), Galerie České pojištovny, Praha, CZ

2004
Psi, obličeje, kapustňák, Městské museum a galerie v Hranicích na Moravě, CZ
Josef Bolf, AM 180, Praha, CZ

2003
Narapoia, Ouky Douky, Praha, CZ

2002
Un Gatto nel Cervello, Galerie Na bidýlku, Brno, CZ

1999
Delusa and Bingara, Galerie Die Aktualität des Schönen, Liberec, CZ; Galerie Titanic, Muzeum hudby, Olomouc, CZ
Chtěl bych sbírat kousky tvého srdce, až ti jednou pro někoho pukne, Galerie Černý Pavouk, Ostrava, CZ

1998
Umělý chlapec, Starter & Sorter Gallery, Praha, CZ
Novos Bichos, Dům umění, České Budějovice, CZ
Skupinové výstavy nezařazené do databáze
2019
Inverzná romantika, kurátor Petr Vaňous, Kunsthalle Bratislava, Bratislava, SK

2018
Just Beneath Reality, kurátor Matthew Price, Marina Gisich Gallery, St. Petersburg, RUS
Diamonds in the Rough, ArtMill, Szentendre, H
SKIN: Josef Bolf, Martin Gerboc, Alexander Tinei, kurátor Otto M. Urban, DSC Gallery, Praha, CZ

2017
Paneland, Moravská galerie, Brno, CZ
Letní výtvarný salon, Galerie Kodl, Praha, CZ
Lovecraft, kurátor Otto M. Urban, Trafačka, Praha, CZ

2016
Život je bolestný a přináší zklamání, kurátor Otto M. Urban, Galerie města Plzně, Plzeň, CZ
Apocalypse Me, kurátor Jan Zálešák, Galerie Emila Filly, Ústí nad Labem, CZ
Rozum a vzdor - súčasné slovenské a české umenie zo zbierky Dobňák, kurátor Gabriela Kisová, Východoslovenská galéria Košice, Košice, SK

2015
Ornament masy, Fragmenty z bible vizuality, Nitrianska galeria, Nitra, SK
Art from Heart, kurátor Miroslav Ambroz, Power Station of Art, Shanghai, China, CN
Rezonance: Jiří Načeradaský, Josef Bolf, Jaromír Typlt, kurátor Petr Vaňous, Galerie u Betlémské kaple, Praha, CZ

2014
Zářivý krystal, Bohumil Kubišta a české umění 1905-2013, kurátor Karel Srp, GVUO, Ostrava, CZ
Banzai, Mistře!, Galerie města Blanska, Blansko, CZ
VII Nový zlínský salon, KGVU, Zlín, CZ
Začátek století, kurátor Pavlína Morganová, GVUO, Ostrava, CZ

2013
Partie 2 : Le corps, Galerie Dukan, Paris, Fr

2012
Otevřeno: Současné české umění ze sbírky Marek, kurátoři Marika Kupková a Ondřej Chrobák, Zámek Moravský Krumlov, CZ
Začátek století, kurátor Pavlína Morganová, Západočeská galerie, Plzeň, CZ
Ostrovy odporu, Mezi první a druhou moderností 1985-2012, kurátoři Jiří a Jana Ševčíkovi a Edith Jeřabková, Národní galerie, Veletržní Palác, Praha, CZ
Switch, Galerie Van De Weghe, Antwerpy, B
INTER-VIEW 2, kurátor Barbora Gerzová, Nitrianska galeria, Nitra, SK

2011
Les amis des mes amis sont mes amis, Hommage a Ján Mančuška, Galerie Jocelyn Wolff, Paříž, F
Colorless Green Ideas Sleep Furiously, Galerie Dukan Hourdequin, Paříž, F
Ein Tanz, kurátoři Daniel Pitín a Lioba Reddeker, HangART7, Salzburg, A
VI Nový zlínský salon, KGVU, Zlín, CZ
Skladiště, Prague Quadriennale, Národní divadlo, Piazetta, Praha, CZ
Plocha, hloubka, prostor: Perspektivní motivy a principy v umění, kurátor Petr Ingerle, Moravská galerie, Brno, CZ
Česká malba generace 90. let, kurátor Richard Adam, Dům umění města Brna, Brno, CZ

2010
Josef Bolf a Ivan Pinkava, kurátor Petr Vaňous, Západočeská galerie, Plzeň, CZ
...a nezapomeňte na květiny, kurátor Yvona Ferencová, Moravská galerie, Brno, CZ
Decadence Now!, kurátor Otto Urban, Rudolfinum, Praha, CZ
After the Fall, Hudson Valley Center for Contemporary Art, Peekskill, New York, USA
Josef Bolf, Marcel Hueppauff, Jiří Petrbok, Vladimír Skrepl, Wannieck Gallery, Brno, CZ
Absurdita? Groteska? Ironie?, kurátor Jiří Machalický, Galerie NOD, Praha, CZ
Planeta Eden, Svět zítřka v socialistickém Československu v letech 1948-1978, kurátor Tomáš Pospiszyl, Dům umění města Brna & DOX, Praha, CZ
Po sametu, kurátor Sandra Baborovská, GHMP, Dům u Zlatého prstenu, Praha, CZ
Umheimlich, kurátor Zuzana Štefková, Galerie Cypriana Majernika, Zichy Palace, Bratislava, SK
Tales of the Unexpected, kurátoři Radek Váňa a Marie Rus Bojan, Project Foundation, Dek22, Rotterdam, NL

2009
Oko a srdce: Práce ze sbírky Jiřího Starhy, Galerie Šternberk, Šternberk, CZ
Čtrnáct S, kurátor Milena Slavická, DOX, Praha, CZ
Share Your Dreams, Young Art from the EU, Galerie Suppan Contemporary, Vídeň, A
White Paper, Black Bride, kurátoři Jiří Kovanda a Edith Jeřábková & Shortlist 09: 12 Umělců z České republiky, kurátor Daniel Pitín, Prague Biennale 4, Karlin Hall, Praha, CZ
Spodní proud, kurátor Petr Nedoma, Rudolfinum, Praha, CZ
Transfer, Dům umění města Brna, Dům pánů z Kunštátu, Brno, CZ

2008
Už stovky let to nebolí, Galerie města Blanska, Blansko, CZ
Nové přírůstky, GHMP, Staroměstská radnice, Praha, CZ
Transfer, whiteBOX Gallery, Mnichov, D
Inverzní romantika, Bast’art Contemporary, Bratislava, SK
Evokation vs. Fetisch, Galerie der Hochschule für Bildende Künste Braunschweig, D
6. bienále mladého umění, kurátor Karel Císař, GHMP, Dům U Kameného zvonu, Praha, CZ
Resetting, Jiné cesty k věcnosti, kurátor Petr Vaňous, GHMP, Městská knihovna, Praha, CZ

2007
Fragments.cz, kurátor Viktor Čech, Castello di Rivara, Centro d’Arte Contemporanea, Turín, I
STILL: Another Exhibition of Painting, FUTURA, Praha, CZ
The Most Curatorial Biennial of the Universe, APEXART, New York, USA
NeuEuropa, Ray Hughes Gallery, Sydney, AUS
Hrubý domácí produkt, kurátor Krištof Kintera, GHMP, Městská knihovna, Praha, CZ; kurátor William Hollister, Mars Gallery, Moscow, RUS
Lovci lebek, kurátoři Edith Jeřabková a Lenka Vítková, Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy, CZ; Galerie Šternberk, Šternberk, CZ; Východočeská galerie, Pardubice, CZ; Künst-und Gewerbeverein, Regensburg, D
Vitamin Painting, Bast’art Contemporary, Bratislava, SK
Spleen & Ideal, Kategorizace extáz, Galerie Brno, Brno, CZ
Sovereign Art Foundation Award, Club Row at the Rochelle School, A Foundation, London, GB

2006
Akné: Současná česká malba ze sbírky Richarda Adama, Galerie Rudolfinum, Praha, CZ
Slepí muži přeměřují slona, kurátoři Luděk Rathouský a Marek Meduna, Galerie c2c, Praha, CZ
Česká malba 1985-2005, ze sbírky Richarda Adama, Wannieck Gallery, Brno
Hot Stuff, výstava A.M.180 a Full Screen, Stanica Žilina, Slovensko
Strach ve měste aneb Pražské podzemí, Adria, PraPsi, Obličeje, Kapustňák, Městská galerie, Hranice na Moravě

2005
5. bienále mladého umění, GHMP, Dům U Kamenného zvonu, Praha, CZ
IV Nový zlínský salon, Dům umění, Zlín, CZ
Cena Jindřicha Chalupeckého, Finále 2005, GHMP, Městská knihovna, Praha, CZ
1811197604122005, Plan B, Cluj, RO

2004
Neutral, Motorenhalle, Projektzentrum für zeitgenössische Kunst, Dresden, D
Soukromá vášeň, sbírka Richarda Adama, Dům pánů z Kunštátu, Brno
Současná malba ze sbírky Richarda Adama, Galerie města Jihlava, Jihlava
Nebe je kino, kámo, Art Factory, Praha

2003
Československo, Slovenské národní muzeum, Bratislava, Slovensko
Kompression, Berlin-Wedding, Německo

2002
Hédonistická abstrakce, Moravská galerie, Atrium, Brno, CZ
Blažo - Bolf - Jablońska - Pavlán, Display, Praha, CZ
Encuentros intimos de la tercera specie, (společně s Adamec, David, Vosecký), NoD, Praha
Kunstverein Stuttgart (s Jánem Mančuškou), v rámci projektu Wechselstube, Stuttgart, Německo
Hédonistická abstrakce, Pražákův palác, Moravská galerie, Brno, CZ


2001
Criss/Cross, kurátor David Kulhánek, Pivovar Broumov, Broumov, CZ
Magnetic Fields, kurátor Jakub Hošek, Galerie Jelení, Praha, CZ
Grrr!!!Žbuch! 1. festival komiksu v Jelení, Galerie Jelení, Praha, CZ
Storry, Galerie No.D., Praha, CZ
Art Moskva, Dom Chudožnikov, spolu s BJ a časopisem Umělec, Moskva
Le Jeaux de Francofonie, National Gallery, Ottawa, Canada
Výstava komiksu, Galerie Burizone, Bratislava, Slovensko
Hedonistická abstrakce - Dům umění města Brna, Brno
Sláva kosmonautů zapadá prachem /výstava BJ/ -Galerie Města Štemberk, Štemberk
Encuentros intimos de la tercera especia - Galerie No.D, Roxy, Praha, CZ
Wechselstube - Sttutgarter Kunstverai, Sttutgart, Německo


2000
Bezhlavý jezdec na vzestupu, Galerie Jelení & Komunikační prostor Školská 28, Praha, CZ
Konec světa?, kurátor Milan Knížák, Národní galerie, Palác Kinských, Praha, CZ
II Zlínský salon mladých, Státní galerie ve Zlíně, Zlín, CZ
Hnízda her, spolupráce na projektu Petra Nikla, Galerie Rudolfinum, Praha
Klasika 2000, Městská Galerie Olomouc
Minulá současnost, současná budoucnost, Galerie zámek Hluboká
Ženy odcházejí a přicházejí, jenom my spisovatelé sci-fi zůstáváme, Galerie 767, Ostrava


1999
Perplex, kurátoři Jiří a Jana Ševčíkovi, Galerie Václava Špály, Praha, CZ
Metro, Galerie Černý pavouk, Ostrava, CZ

Umění pro nemocnici, výstava Nadace a centra současného umění, Galerie Václava Špály, Praha, CZ
Neplánované spojení, Mánes, Praha, CZ
Maxisklad, Mánes, Praha, CZ
O lásce, Richterova vila, Praha, CZ
Open house, Výstava NSČU, zámek Čimelice, CZ
Vidiny, Galerie NO. D., Praha, CZ
Tři tečky, Galerie No. D.,Praha, CZ

1998
Dole v Bunkru, Klub Bunkr, Praha
Dary a nákupy, Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Diplomanti AVU 98, Národní galerie v Praze - Veletržní palác,
City, Praha

1997
DŮM, Praha, CZ
AVU, Mánes, Praha, CZ
Umění ve veřejném prostoru, NG - Veletržní palác, Praha, CZ
Galerie Nora, Pardubice, CZ
S..S..., Bunkr, Praha, CZ
Fruits from Prague, České kulturní centrum, Berlín, Německo

1996
Bezhlavý jezdec, Galerie AVU, Praha, CZ

1995
Lynorit, Galerie Jaroslava Frágnera, Praha, CZ
Výstava studentů ateliérů V. Kokolii a A. Matasové, Sál architektů, Staroměstská radnice, Praha, CZ
Doporučené obrazy, výstava v Kokolii a jeho studentů, Galerié Béhemót, Praha, CZ

1994
AVU 94, Městská galerie v Karlových Varech, CZ
Staroměstká radnice, ateliér V. Kokolii a A. Matasové, CZ

1993
AVU 93, Dům u Hybernů, Praha, CZ
Výstava prací studentů atelieru doc. V. Kokolii, Galerie Sýpka, CZ
Draci, Galerie U bílého jednorožce, Klatovy, CZ
Zastoupení ve sbírkách
8smička, Humpolec, CZ
Adam Gallery, Brno, CZ
AMC Collezione Coppola, Vicenza, I
Collett Prague/Munich, CZ & D
Eileen S. Kaminsky Family Foundation, Jersey City, NJ, USA
Fait Gallery, Brno, CZ
Galerie Klatovy/Klenová, CZ
GAVU, Cheb, CZ
GHMP, Praha, CZ
Hudson Valley Center for Contemporary Art, Peekskill, NY, USA
Moravská galerie, Brno, CZ
Muzeum umění v Olomouci, CZ
Národní galerie, Praha, CZ
Pudil Family Foundation, Praha, CZ
Sbírka Marek, Brno, CZ
Sbírka Roberta Runtáka, Olomouc, CZ
SbírKa s.r.o., CZ
Wannieck Gallery, Brno



Monografie, katalogy, publikace

Monografie, katalogy, publikace

2019
Urban, Otto M.; Bolf, Josef. Josef Bolf: Tušení stínu. Praha: Národní Galerie Praha.

2018
Vaňous, Petr. Inverzní romantika. Praha: Galerie Rudolfinum
Otto M Urban: Josef Bolf: obličeje, Katalog výstavy, Chrudim

2017
Brabec, Jaroslav. Orbis Artis: Josef Bolf. Praha: Česká televize

2016
Urban, Otto M. Život je bolestný a přináší zklamání: Massakr Vol.1 - Lovecraft. Plzeň: Galerie města Plzně

2015
Vaňous, Petr. Rezonance: Načeradský – Typlt – Bolf. Praha: BIGGBOSS

2012
Bolf, Josef; Štind Ondřej. Mondschein. Praha: Argo
Urban, Otto M. A Mirror from the Abyss. Paris: Galerie Dukan Hourdequin

2010
Barényi, Peter. Reportáž o výstavě Unheimliche. Bratislava: Artyčok.tv
Vaňous, Petr. Ještě místo - pustá zem. Plzeň: Západočeská galerie

2009
Pospiszyl, Tomáš. Josef Bolf. Praha: Divus
Vidlička, Jan. Rozhovor o výstavě You Are Not You, You Are Me. Praha: Artyčok.tv

2008
P. Vaňous, Resetting/ Jiné cesty k věcnosti/ Alternative Ways To Objektivity (katalog výstavy), GHMP - Městská knihovna, 21. 12. 2007 - 23. 3. 2008, nestr., Praha 2008

P. Vaňous, Nutné návraty/ Čelem k vlastní minulosti, in: Inverzní romantika (katalog výstavy), Bastart Contemporary, Bratislava 2008

2007
Jeřábková, Edith; Vítková, Lenka. Lovci Lebek. Klatovy: Galerie U Bílého jednorožce

 

Články, média, internet

2019
Magdaléna Čechlovská, Sci-fi na malířském plátně. Národní galerie vystavuje obrazy Josefa Bolfa, Aktuálně.cz, 1.10.2019.

Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/josef-bolf-veletrzni-palac-recenze/r~e49b8e34e42911e98776ac1f6b220ee8/

Monika Zavřelová, Národní galerie zmapuje, jak čeští umělci zaznamenali události roku 1989, idnes.cz, 20.9.2019. Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/narodni-galerie-podzim-2019-nove-vystavy.A190920_091317_divadlo_ts

2014
Veronika Fabiánová, Josef Bolf - Děti (diplomová práce), Seminář dějin umění Masarykova Univerzita, Brno

2013
Radek Wohlmuth, Josef Bolf - recenze, Art + Antiques 6/2013

2012
Fronczak Rogers, Mimi. Art Review. Adriena Šimotová and Josef Bolf. Parallel Lines at The Prinz Prager Gallery, The Prague Post, January 11, 2012

Klára Kubíčková, Temná sci-fi, temné obrázky. To je Měsíční svit od Štindla s Bolfem, Idnes.cz, 7.10.2012. Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/literatura/stindl-a-bolf-vydali-roman-mondschein.A121005_165041_literatura_jaz

2011
Ateliér, čtrnáctideník současného výtvarného umění, vol. 24,3/2011, p. 3

Černá, Kateřina. Bolf je osobností roku, Art+Antiques, 2/2011, p. 6

Výtvarnou Osobností roku 2010 je podle odborníků malíř Josef Bolf, Idnes.cz, 25.1.2011. Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/vytvarnou-osobnosti-roku-2010-je-podle-odborniku-malir-josef-bolf.A110125_144401_vytvarneum_ob

2010
Jitka Hlaváčková, Ty nejsi ty, ty jsi já, Ateliér, 4/2010, s. 4
Věra Jirousová, Růžový a temný Bolf, Art + Antiques 1/2010,

2008
Jan H. Vitvar: Výtvarné umění - Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok: Inverzní romantika, Respekt, 2008, roč. 43

Naďa Klevisová: Provokovat a trýznit, IN Magazín - magazín Hospodářských novin, 22. 10. 2008

Martin Mikolášek: Něha i zrada, A2 kulturní týdeník, 17/2008, s. 8

Petr Vaňous: Galerie, A2 kulturní týdeník, 14/ 2008, s. 26-27

Martina Buláková: Malíř Josef Bolf odhaluje svou temnou duši, Idnes.cz 20.6.2008. Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/malir-josef-bolf-odhaluje-svou-temnou-dusi.A080619_190241_vytvarneum_kot

2007
Petr Vaňous, Nutné návraty Josefa Bolfa, Revolver Revue 69/ 2007, s. 21 - 34

Jeřabková, Edith a Vitková, Lenka: Lovci Lebek, katalog výstavy, březen 2007

Vaňous, Petr: Spleen & Ideal, A2 kulturní týdeník, 13/ 2007

Pospiszyl, Tomáš: Mláďata v ohrožení: přitažlivá krása zranitelnosti, A2 kulturní týdeník, 18/ 2007, s. 10

Tomáš Pospiszyl, Mláďata v obtížích, Přitažliva krása zranitelnosti, A2 kulturní týdenik 27-2007, s. I

2006
Yvona Ferencová: Josef Bolf, Death Is Not The End? For Everyone, katalog výstavy, Moravská galerie, Brno, 2006

Zuzana Štefková: Kdo zneužil Fifinku, Respekt culture section, s. 21, 22-28 květen 2006

Jiří Ptáček: Smrtí to všechno začíná, A2 kulturní týdeník, 12/ 2006, s. 9

2005
Jiří Ptáček: Jan Šerých a Josef Bolf, výstavní brožura, Česká pojišťovna, Praha, 2005

Cena J. Chalupeckého, katalog výstavy, Praha, 2005

2002
Chtěl bych sbírat..., Divus, Praha 2002

1999
Vít Havránek: BJ, Divus, Praha 1999

 

1998
Lenka Lindaurová: BJ, nové tváře, Umělec 2/98, s.16-17

 

1996
BJ, výstavní brožura, Galerie AVU, 1996

 

Rozhovory

Josef Bolf: Potěší mě, když se obraz ve sbírce začlení do širších souvislostí, Hospodářské noviny, https://archiv.ihned.cz/c1-65884600-josef-bolf-umeni-rozhovor-potesi-me-kdyz-se-obraz-ve-sbirce-zacleni-do-sirsich-souvislosti.

Josef Bolf: Nepříjemné momenty dokážou člověku napovědět, že je čas začít žít jinak, Český rozhlas Vltava. Zdroj: https://vltava.rozhlas.cz/josef-bolf-neprijemne-momenty-dokazou-cloveku-napovedet-ze-je-cas-zacit-zit-8080853

www.muzes.cz/aktuality/vytvarnici/josef-bolf-dojezd-velkeho-mejdanu/

Josef Bolf: Nejdůležitější je mírnit lidské utrpení, Zdroj: umenidarovat.cz/josef-bolf-nejdulezitejsi-je-mirnit-lidske-utrpeni/

Je to daleko lepší, než to bejvalo, interview with Terezie Nekvindová. In Stavba 3/2010, pp. 8–13

Interview with Ivan Pinkava a Josef Bolf, Petr Vaňous. In Revolver revue 80/2010, pp. 45–59

Utrpení Josefa B., interview with Petr Volf. In Hospodářské noviny – Víkend 15/2010, pp. 8–15

Předpokládám, že v tom nejedu sám, interview with Jana Beránková. In A2 15/2009, pp. 12–13

Ateliéry / Josef Bolf. In Revolver revue 74/2009, pp. 185–193

Maluji podle rodinných fotek, tvrdí Josef Bolf, 9.12.2009. Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/maluji-podle-rodinnych-fotek-tvrdi-josef-bolf.A091208_192751_vytvarneum_jaz

Krev na sídlišti, rozhovor s Ondřejem Štindlem. In Týden 35/2008, pp. 40–44

With Karel Císař. In Labyrint revue 19–20/2006, pp. 87–95

 

Videa o Josefu Bolfovi

https://www.youtube.com/watch?v=JVkJZ4wK0aI
https://www.youtube.com/watch?v=puq6zhMVEow
www.youtube.com/watch
https://www.youtube.com/watch?v=omibCiVDoVg
www.ceskatelevize.cz/porady/10315082629-kulturama/213411058150010/video/
artycok.tv/lang/cs-cz/7031/decadence-now
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10267397899-hotel-insomnia/21054215303/video/
artycok.tv/lang/cs-cz/3596/you-arent-you
artycok.tv/lang/cs-cz/525/inverzni-romantika
artycok.tv/lang/cs-cz/427/obyvaci-pokojthe-living-room
artycok.tv/lang/cs-cz/285/spleen-ideal

 

 

 

Jiné kritické texty

Josef Bolf (1971), anketa Malující umělci, A2 kulturní týdeník 30/ 2007, s. 10
artalkweb.wordpress.com/2009/05/12/bolf-je-stale-lepsi/

Video

Foto

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz ©2006–2024
Nahlásit chybu