Mezi nezávislé, „neoficiální“ výstavní prostory, které formují podobu nejaktuálnějšího uměleckého dění, vkročila galerie etc. v roce 2004, kdy zahájila svoji činnost. Jedním z podnětů vzniku byl pociťovaný nedostatek prostorů určených k prezentaci mladého umění.Výstavní program koncipují umělci Jiří Skála a Jiří Franta. Patronem galerie je už od jejího zrodu Vladimír Strejček, majitel studia Drawetc., jehož prostory v Jaromírově ulici v Nuslích galerie obývala až do loňského roku, kdy byla nucena kvůli potřebám studia prostor opustit.
V souvislosti s rozhodnutím uspořádat Cenu J. Chalupeckého v 5 malých nezávislých galeriích – organizátoři oslovili i v té době „bezprizorní“ etc. – vznikla možnost nastěhovat se dočasně do sálu NoLabu v Dlouhé ulici, jejž od Galerie NoD odděluje kavárna a „virtuální“ zóna, vyhrazená počítačům. Z původně dočasného řešení se vyvinula další „životní“ etapa etc. Sousedství galerií, které si svou činností získaly respekt a staly se důležitými ohnisky české umělecké scény, se zdá být oboustranně obohacující, koncentrování dění do jednoho místa připomíná výstavní praktiky v evropských metropolích.Výhodou je také fakt, že do galerií zavítají i příznivci jiných akcí (hudebních, divadelních či filmových), jež jsou v objektu pořádány, nebo návštěvníci kavárny či internetové sítě. Na začátku svého působení etc. krátce spolupracovala (společné vernisáže) s nedalekou, o rok starší galerií A. M. 180. Studio Drawetc. i nadále finančně zaštiťuje základní chod galerie (nájem, energie, částečně náklady související s instalací výstav nebo s vernisážemi).
Ambicí galerie je sestavovat program soustřeďující se na „experiment s uměleckými médii a silnou osobní výpověď“. Původním záměrem bylo prezentovat především nejmladší výtvarné umění, nabídnout začínajícím umělcům možnost uspořádat (mnohdy poprvé) samostatnou výstavu a svobodně se vypořádat s výstavním prostorem. Čas od času výstavní plán protnula jména již „zavedených“ umělců (M. Pěchouček, T. Svoboda, T. Vaněk) nebo umělců zahraničních.
Organizační tým – dvojici umělců a ideových tvůrců činnosti etc. – letos rozšířila nová členka Markéta Vinglerová. V současné době se chce galerie věnovat kromě nejmladšího umění i práci umělců zkušenějších, například tvůrcům etablovaným, avšak poslední dobou vzácněji vystavujících, plánuje se i více soustředit na zahraniční produkci. Do budoucna také „visí ve vzduchu“ idea (odvíjející se od finančních možností) začít budovat sbírku umění (možná databáze performancí...).
V Nuslích galerie představila mnoho mladých autorů, kteří nyní už patří k důležitým osobnostem českého umění, v Dlouhé ulici na výstavu J. Nálevky, již hostila v rámci CJCH (viz At. 25-26/07, níže pohled do výstavy), navázala retrospektivou spolku MINA (viz zde str. 12) a výstavou S. Fialové. Mezi další akce plánované na letošní rok patří výstavy J.Thýna, P. Montelongo, M. Zeta, J. Sýkory, R.V. Nováka, M. Kubíčka, A. Cesarcose.
etc. galerie se zaměřuje na současné umění. Vytyčila si tři základní cíle:
-pořádání výstav umělcům, kteří ještě neměli samostatnou výstavu;
-představovat mladé zahraniční umělce;
-představit projekty umělců, kteří svou prací v posledních 10 letech ovlivnili českou výtvarnou scénu.
Kurátoři galerie: Markéta Vinglerová, Jiří Skála, Jiří Franta