Galerie SPZ je již etablovaným nezávislým galerijním prostorem v Praze s propracovaným kurátorským záměrem. Galerii vedou umělci Lukáš Machalický a Robert Šalanda. Lukáš Machalický je absolventem pražské UMPRUM a Robert Šalanda pražské AVU, kde nyní působí jako vedoucí Ateliéru malířství I s odborným asistentem Lukášem Machalickým. Oba jsou již etablovanými umělci, a to i v době vzniku galerie v roce 2011. Galerii SPZ založili na kvalitním výběru se zacílením na mladé umělce, který později doplňovali o již známější jména střední generace – Jiří Černický, Adéla Babanová a Petr Dub.
Galerie SPZ má tři základní výstavní programy. Ten první vychází z místa bývalé garáže, kde se galerie nachází. Toto místo do třicátých let dvacátého století sloužilo jako obchod či trafika, pak se jeho funkce změnila na garáž. A právě charakter obchodního parteru je využit pro výstavní účely. Obdélníkový půdorys, vizuálně otevřený zčásti prosklenými dveřmi, v době zavření galerie slouží jako velkorysá výloha. Kurátorský záměr je orientován na propojení experimentu a umělecké konfrontace. Vystavující si vybírají hosta, který nemusí být z řad umělců. Tím vznikají zajímavé konfrontace a galerijní činnost se otevírá z uzavřeného okruhu umělecké scény směrem k dalším profesím či jen k „obyčejnému“ divákovi. První výstavu Pioneer připravila Patricie Fexová. Patricie si vybrala jako hosta Lindu Salzman Sagan. Použila její kresbu zachycující člověka – muže a ženu a základní údaje o planetě Zemi v rámci dvou sond Pioneer 10 a 11. Ty byly v sedmdesátých letech odeslány do vesmíru jako symbolické poselství pozemšťanů. Patricie Fexová na základě této inspirace vytvořila prostorové malby připomínající stažené kůže muže a ženy.
Druhý výstavní program nazvaný Vlajka je umístěn nad osou galerie. Jedná se o site-specific projekt kurátorovaný dvojicí grafických designérů Petrem Bosákem a Robertem Jansou. Ti také vytvářejí vizuální styl Galerie SPZ. Velkoformátová vlajka je poutačem s vyhraněným grafickým programem, který prezentuje kvalitní vizuální styl. Vystavovali zde kupříkladu Alena Kotzmannová, Lukáš Janský a Martin Polák, Jan Nálevka, Jiří Thýn, Evžen Šimera, Matěj Smetana, Jan Šerých, Jiří Skála a Aleksandra Vajd a Hynek Alt.
Posledním, třetím programem Galerie SPZ je formát Kluboven, které jsou oddychovou aktivitou. Klubovny experimentují s médiem galerie, již můžeme chápat v kontextu aktuálního kritického pohledu na galerii jako kamennou instituci prezentující současné umění. V Galerii SPZ však tyto akce přesahují hlouběji do dalších kulturně-angažovaně-společenských aktivit, a tím budují podhoubí pro přehodnocení tradičních schémat, která s pojmem galerie doposud máme spojena. První Klubovna se odehrála v roce 2013 a podle názvu se zaměřila na otevření galerijního prostoru jako společenské místnosti pro lidi se společnými zájmy.
Na začátku roku 2016 vydali Robert Šalanda a Lukáš Machalický netradiční katalog, který je průřezem pětileté galerijní činnosti. Kurátoři vytvořili pro akci křtu publikace s názvem Předbíháš, když jsi v řadě? site-specific instalaci evokující PNS stánek. Prezentovali ji ve formátu Kluboven. Současně otevřeli otázku z institucionální kritiky. Jakou formou dnes dokumentovat výstavní aktivity? Umělci kurátoři Galerie SPZ přišli s formou rozhovorů s třinácti vybranými umělci. Text prokládali vizuály z proběhlých výstav. Otázky kladli od seriózních až po ty, které se běžně objevují v lifestylových magazínech. Publikace tak přináší určitou nadstavbu výstavní činnosti. Není v ní tradiční, periodicky řazený výběr výstav, ale obsahově publikace poukazuje na penzum názorů, které v dané době tvořily myšlenkové jádro Galerie SPZ.
Ohlasy:
Rozhovor s Karlem Oujezdským o Galerii SPZ a první výstavě Patricie Fexové:
www.rozhlas.cz/mozaika/vytvarne/_zprava/900579
O vydání publikace Předbíháš, když jsi v řadě?
/Lukáš Machalický, Robert Šalanda: Předbíháš, když jsi v řadě? Galerie SPZ. Ausdruck books, Praha 2015./
2016
Pavel Příkaský, host Miroslava Večeřová: Inner Monologue
Vlajka: Jan Nálevka / junge menschen kommt
Jan Pfeiffer, host Radek Brousil: Hloubková sonda
Jana Bernartová, kurátorka Tereza Jindrová: Poměr
Vlajka: Lukáš Jasanský Martin Polák
Martina Staňková, kurátor Jiří Ptáček: Petr a naše studio
Jiří Kovanda: Lovec
Vlajka: Mark Ther: Braunau/Broumov
2015
Ondřej Vicena, host Dominik Gajarský, kurátorka Christina Gigliotti REW / FFWD
Martin Lukáč, hosté Daniela Kožminová, Gabriela Těthalová a neznámý host: Fail
Klubovna 06: Zuzana Jakalová
Matěj Smetana, host András Csefalvay: Závod s časem
Markéta Filipová, host Jozef Mrva: Dějinné podvědomí
Vlajka: Jiří Thýn
2014
Jiří Černický, host Jan Brož: Den, kdy sníh padal na hořící pole
Radim Labuda, host maestro Víctor: Avatar
Klubovna 05: Markéta Magidová
Sam Ashley, kurátor Miloš Vojtěchovský: Z podstaty
2013
Marek Meduna, host Martin Krummholz: Stopa v blátě
Klubovna 01
Petr Skala, host Ondřej Skala: Pokoj
Aleš Čermák, host Peter Handke, kurátor Hodina, kdy jsme o sobě navzájem nic nevěděli
Taf Hassam, host Kirby Mages, kurátorka Karina Kottová
Azar Alsharif, kurátorka Markéta Stará: All these shimmering things. They fade so quick.
Silvia Krivošíková, host Violeta Borboleta, kurátor Petr Vaňous: Model pocitu / Schema emoce
Vlajka: Matěj Smetana
Vlajka: Evžen Šimera
2012
David Hanvald, host Amar Mulabegovič: The Brick
Jitka Mikulicová, host Ondřej Brody: Mezi čtyřma očima
Khaled Jarrar, host Tamara Moyzes: Palestinský stat
Tomáš Souček, host Petra Hudcová: Rozhodneme příště
Vlajka: Jan Šerých
Petr Dub, host Josef Hohenberger: Pole Position
Richard Wiesner, host Ingvar Kamprad: Pastva
2011
Patricie Fexová, host Linda Salzman Sagan: Pioneer
Vlajka: Aleksandra Vajd a Hynek Alt
Adam Stanko a Helena Sequens a jejich host Libuše Sequensová: Sneaky Violence
Jaromír Novotný, host Ondřej Váša: Černá
Vlajka: Jiří Skála / Moje oblíbena vlajka
Jan Zdvořák, hosté Hynek Vacek a hlavní technik Jonáš Strouhal: Ikony