O projektu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Galerie Václava Špály

Město
Praha
Ulice
Národní 30
Web
http://www.galerievaclavaspaly.cz/
i-datum
↳ Vyhledat v databázi VVP AVU
E-mail
info@remove-this.galerievaclavaspaly.cz
Telefon
+420 224 174 704
Existence od
1957

O prostoru

Galerie Václava Špály se nachází v ulici Národní, v samém centru Prahy, hned vedle funkcionalistického Paláce Chicago, a lze ji bez jakéhokoli přehánění označit za jednu z nejvýznamnějších a zároveň nejstarších nonprofitních galerií v Česku. „Špálovka“, jak se galerii přezdívá, ze své symbolické funkce čerpá dodnes – formována byla progresivními osobnostmi české výtvarné scény, zejména Jindřichem Chalupeckým v 60. letech minulého století a v porevolučních letech pak Jaroslavem Krbůškem. Nadčasová skleněná výloha je při průchodu třídou nepřehlédnutelná a podobně nezanedbatelný je i vliv a dopad galerie na zdejší uměleckou obec.

Předtím než prošla secesní budova na konci 30. let minulého století rozsáhlou rekonstrukcí pro účely prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví, které obsadilo suterén, přízemí a první patro, sídlila zde v rozmezí let 1916 a 1938 Rubešova galerie. Galerie Jos. R. Vilímek pak byla pro veřejnost otevřena v roce 1941 po ukončení nákladných stavebních prací a během své existence uspořádala více než 85 výstav (vystavena zde byla díla Františka Tichého, Maxe Švabinského, Jana Zrzavého, Antonína Mánesa, Jana Preislera či Jana Štursy). Po druhé světové válce se zde vystřídalo několik institucí – v letech 1949 až 1953 socialisticky tendenční Galerie Práce, v období 1953–1954 Galerie Kniha a pak až do roku 1959 Galerie Českého fondu výtvarného umění.

Od šedesátých let vystupuje galerie již pod ustáleným, dodnes platným názvem, který dostala po českém výtvarníkovi Václavu Špálovi. Galerijní program v tomto čase spravují významní teoretici umění jako Eva Petrová, Jiří Padrta, Jiří Šetlík, Ludmila Vachtová nebo František Dvořák. Za nejzásadnější období bývá označováno to od roku 1965, kdy se správy coby komisař výstavní síně ujal Jindřich Chalupecký. Progresivní koncepce této doby, jež bývá označována jako zlatá éra „Špálovky“, se skládala nejen z individuálních a skupinových výstav českých umělců, ale rovněž z výstav tematických, výstav užitého umění a výstav zahraničních autorů, což přispívalo k rozvoji svobodného teoreticko-uměleckého diskurzu u nás. Zásadní se pro tuto etapu stala ideová stať zabývající se programovým konceptem Co budeme vystavovat, jež prostor galerie rozdělovala na jednotlivé místnosti či patra určené pro umění různého typu – každý prostorový úsek tak měl vlastní výstavní režii i výstavní komisi. To umožňovalo především stavět jednotlivá díla do nových vztahů a mezi ustálené typy výstav se tak zařadily i výstavy konfrontační. V tomto vrcholném čase, pro který se vžilo označení „Chalupeckého Špálovka“, v galerii proběhla jediná pražská výstava Marcela Duchampa (v roce 2019 se zde připomněla projektem Jiřího Davida Marcel Duchamp jako předpona času) či výstava japonské skupiny Gutai. K většině výstav také vycházely graficky kvalitně zpracované katalogy (na jejich úpravách se podíleli třeba Libor Fára, Stanislav Kolíbal, Jiří Balcar, Václav Boštík anebo Zbyněk Sekal) obsahující reprodukce a teoretické texty. Na svou dobu nevídaná akce proběhla pod názvem Kupte a půjčte si obraz nebo sochu (1967–1968), při níž bylo skutečně možné si umělecké dílo za 1 % z ceny díla zapůjčit domů. Během normalizace pak správu galerie přebírá Svaz československých výtvarných umělců a vystavováno je především oficiální umění.

Až po dvaceti letech se galerijního programu ujímají opět teoretici – vedle Evy Petrové je to kupříkladu Mahulena Nešlehová, Marie Klimešová, Jiří Valoch, Josef Kroutvor či Jan Kříž. V roce 1994 se na základě veřejného konkurzu vedení výstavní síně ujímá Jaroslav Krbůšek (galerista spojený s Galerií Opatov), který v roce 1997 prostor třípatrové „Špálovky“ o rozloze 313 m² přeorganizovává po vzoru praxe z druhé poloviny 60. let. Podzemní prostory tzv. „Malé Špálovky“ jsou vyhrazeny začínajícím autorům a experimentálním projektům, zatímco přízemí a patro patří etablovaným umělcům domácí výtvarné špičky. Program se tak soustřeďuje jak na mladé autory a díla ze 60. a 70. let, tak na soudobou střední generaci. O tomto období se hovoří jako o druhém rozkvětu galerie, během něhož proběhlo okolo 145 výstav, a v roce 1990 zde byla poprvé udělena Cena Jindřicha Chalupeckého pro české výtvarné umělce ve věku do 35 let, jež vznikla po vzoru Turner Prize. Následně zde byla také uspořádána výstava laureátů CJCH, přičemž Cena byla se „Špálovkou“ propojena až do konce tisíciletí, kdy se v roce 1999 poprvé přesouvá do Národní galerie a na Národní třídu se už od té doby nevrátila.

Osmileté působení Krbůška je ukončeno jednak z ekonomických důvodů a jednak kvůli neprodloužení smlouvy. Krbůšek na celou událost reagoval akcí Vykoupení (nebo také Levné knihy), jež měla vyrovnat stávající dluh a zároveň upozornit na komercionalizaci galerií současného umění. Od roku 2002 spravovala prostory sama Nadace Český fond umění. Výsledkem ale bylo kontroverzní řešení, kdy Nadace začala prostory galerie volně pronajímat, což v roce 2007 přivedlo městskou část Praha 1 k vyhlášení konkurzu na provoz galerie. Konkurz následně provázela řada nejasností, jeho výhercem se nicméně stala agentura Semma, pro kterou galerijní koncepci a program vypracoval Pavel Humhal. Po dvouletém fungování a šestnácti uspořádaných výstavách (např. Cesta do školy Evy Koťátkové, přehlídka ostravských výtvarných skupin Aloha Ovar Nuova, Vzpomínky na budoucnost Karla Císaře či bezejmenná výstava Rafanů, za niž získali ocenění Osobnost roku 2008 udělované Galerií Klatovy/Klenová), však Semma od tohoto projektu upouští, přičemž za příčinu byl označen nedostatek financí k provozu. Proměnlivost vedení měla dle části kulturní veřejnosti vést k nedůstojnému zacházení se „Špálovkou“ jako místa se silnou historickou pamětí, na jehož konci se např. novinář Josef Chuchma přimlouval za definitivní ukončení činnosti galerie pod jejím dosavadním jménem: „Pro tohle všechno zkrátka považuji další resuscitační kolo Špálovy galerie za zbytečné.“ (https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/zakleta-a-prokleta-spalova-galerie-by-svoji-existenci-uz-mohla-skoncit.A100216_104352_kavarna_chu; cit. 10. 5. 2021)

V roce 2010 bylo vyhlášeno další výběrové řízení, z něhož jako vhodný kandidát vzešel projekt mezinárodní investiční skupiny PPF Petra Kellnera, PPF Art. Ve své výstavní dramaturgii se PPF Art pod vedením Pavla Lagnera soustředilo především na prezentaci současné české malby, sochy a fotografie, což mediálně odpovídá sběratelskému profilu PPF Art. Vedle Galerie Václava Špály PPF Art spravuje také Ateliér Josefa Sudka a zájem skupiny o fotografii se odráží také v zřejmě největší soukromé sbírce české a slovenské fotografie, již vlastní právě PPF Art. Zastoupeni jsou zde František Drtikol, Tono Stano, Darina Alster, Alexandra Vajd & Hynek Alt, Veronika Bromová, Gábina (Gabriela) Fárová, Lenka Glisníková, Dominik Gajarský, Václav Stratil či Adam Holý. PPF dále vlastní hodnotnou sbírku obrazů a soch, částečně sestavenou z historické sbírky České pojišťovny (rozmezí dat vzniku děl se pohybuje od 19. století do současnosti a čítá okolo 333 děl: https://www.ppf-art.cz/cs/sbirka-obrazu). Skupina se tak pyšní autory, jako jsou Alfons Mucha, Emil Filla, Jakub Schikaneder, Mikuláš Medek, Petr Nikl, Vladimír Kokolia, Karel Malich, Karel Nepraš, Adriena Šimotová, Olbram Zoubek či Jan Merta. Iniciativy PPF Art lze v tuzemském kontextu zahrnout do často diskutované problematiky finanční podpory a financování výtvarného umění z peněz privátního sektoru (dalšími příklady jsou J&T Banka či Komerční banka).

V současné době galerijní dramaturgie akcentuje etablované domácí autory střední generace, jejichž díla prezentuje monograficky. Největší přízni návštěvníků se těšily výstavy Jaroslava Róny, uměleckého uskupení B.K.S., Otty Plachta, Josefa Bolfa, Michaela Rittsteina, Karla Cudlína nebo Ivany Lomové. Přestože hlavním kurátorem nadále zůstavá Pavel Lagner, kurátor galerií a uměleckých sbírek PPF Art, jednotlivých výstav se často ujímá host/ka – výstavy zde kurátorovali Petr Vaňous, Radek Wohlmuth, Michal Novotný, Terezie Zemánková, Eva Bendová anebo Vilma Hubáčková. V ročním programu se objevuje zpravidla šest výstav, z nichž jedna bývá věnována mladšímu umělci či umělkyni, výjimečně je k vidění také prezentace zahraničního autora či skupiny. Tematické projekty se zde téměř nevyskytují;  on-line obsah v době pandemie galerie neprodukovala. Skupina PPF Art by se měla o provoz Galerie Václava Špály starat až do roku 2025 a dle slov jejího ředitele Jana Řeháka má galerie dále v plánu hledat nové formy a možnosti vystavování, ať už to znamená obrat k historii či navázání na myšlenky významných kurátorů a kurátorek spojených s galerií „Špálovka“.

Autor/ka anotace
Eva Slabá

Publikováno
2021

Výstavy

Výběr výstav a ostatních akcí

(Galerie Václava Špály a Galerie Malá Špálovka)

 

 

2021

Miloslav Polcar – Transpozice

Alena Anderlová – Iluze rovnováhy

Miroslav Polách ¬– Open End

2020

Jiří Petrbok – Život hrdiny

Daniel Balabán – Osobní topografie

Šimon Brejcha – Zahradničení

 

2019

Stefan Milkov – Neklidné časy

Jakub Tomáš – Stromolezec

Marcel Duchamp – Předpona našeho Času

Patricie Fexová – Sklad krajin

Adam Štech – Podle skutečné události

 

2018

Lubomír Typlt – Neutopíš se dvakrát v téže řece

Denisa Krausová – Hlava je vnitřností čepice

Zbyněk Sedlecký – Pravé poledne

Luděk Rathouský – King Dron

 

2017

Michael Rittstein – Kurzy začínají na podzim

Jan Pištěk – K okraji viditelného

Josef Bolf – Nepatrný dosah povědomí

 

2016

Erika Bornová – Posedlost

Petr Nikl – Pijavice

Karel Cudlín – Fotografie

Jakub Špaňhel – Obrazy 1648–2016

 

2015

Hynek Martinec – Intellectual Properties

Ivana Lomová – Prázdno

Jan Bačkovský – Obrazy Jan Bačkovský

Straka Jiří, Tušová staveniště

 

2014

Kateřina Vincourová – Zpaměti

Veronika Šrek Bromová – Příběh chaosu

Otto Placht – Metaformy pralesa

Petr Pisařík – Kdo to tady myslí vážně…

Hísek Jan, Řeka

 

2013

Mainer Martin, Slovanská epopej / Sama doma / Vize pro Tebe

Salim Issa a Štěpánka Stein, Šampióni / Champions

Róna Jaroslav, Obrazy a sochy

 

2013

Wu Yi – Pražské léto

Stanislav Diviš – V hlavní roli barva

Martin Mainer – Slovanská epopej 2012–2013 / Sama doma / Vize pro tebe

Štěpánka Stein a Salim Issa – Šampióni

Jaroslav Róna – Obrazy a sochy

Skupina Reality – Podle

 

2012

Mark Ther – Mark Ther a Ludwig, Oskar und Thomas?

František Skála – Září

Roman Trabura – Light Obsession

Rudo Prekop – Dva v jednom

Jan Merta – Mým Pražanům k šedesátinám

Dvacet let úspěchů podkomise pro útlum publicity B.K.S.

 

2011

Vladimír Kokolia – Převod síly

Pavel Baňka – O fotografii

Obrazy z dějin fotografie české

Tono Stano – Bílý stín

Tomáš Císařovský – Kam až

Petr Pastrňák – Hořící les

 

2010

František Skála – Ty jsi předmět, já jsem podnět

Jiří Černický – Gagarinova věc

Horká linka

Biopolis

 

2009

Radim Labuda: Modelová studie; András Cséfalvay: In Seach of Nord

The Other Kind of Blue

Teleskopické studio

Historická práce

USandTHEM

Selection 11.1

Vzpomínky na budoucnost

 

2008

Aloha Ovar Nuova

Rafani – (bez názvu)

Eva Koťátková – Cesta do školy

Sexismus?

Absence v záznamu

30% OFF, Image je na nic

2007

Michal Šiml, Petr Motyčka – Guerilla vystrkuje růžky

 

2006

Tomáš Bican – Město: Fotografie

Tomáš Bím – Malíř sváteční všednosti

Domácí úkoly a obrazy z cest GLF

Pavel Kříž – Obrazy; Jiří Středa – Sochy

Otakar Synáček – Rétrospective

Eva Švankmajerová – Deník 1963–2005

 

2005

Osm malířů velkýh formátů

David Hlynský – Nakupuji

Pavel Berkovič, David Cysař – Cesta labyrintem

 

2004

EU expanding use – time & transformation

Broken Ground / Pokořená země: Kanadská fotografie v Praze

Rubikon – Obrazy, sklo, grafika

Kamila Ženatá – Uvnitř

 

2003

Svatopluk Sulek – Krása brev

Jiří Matoušek – Nový projekt

Oldřich Tichý – Já a ty

281 m²

 

2002

Jaroslav Krbůšek – Vykoupení

Antonín Kroča – Obrazy

Jiří G. Dokoupil – Praha

Rudolf Fila – Interpretace

Jiří Surůvka – Německý koutek

Michal Kalhous – Fotografie

František Matoušek – Krajiny a portréty

Pawel Althamer, Christoph Büchel, Roman Ondák – In Prague

ICING

Jiří David – Bez soucitu

Ján Mančuška – Praha 13

 

(MŠ) Jaroslav Krbůšek – Vykoupení

(MŠ) Rafani – Český les, Böhmerwald

(MŠ) František Kowolowski – Objekty, instalace

(MŠ) Petr Pavlík – MiMiMiMi

(MŠ) Peter Janáčik – Doppelherz

(MŠ) Jan Šerých – Placebo

(MŠ) Pavel Ryška – Co s námi dělají, když spíme

(MŠ) Jolana Havelková – Dočasná setkání. Fotografie

(MŠ) Daniel Hanzlík – Zářiče

(MŠ) Jesper James Alvaer – Instalace

(MŠ) Josef Ryzec – Tykadla, šlahouny, zobáky

 

2001

Antonín Střížek – Kresby a obrazy

Milena Olivová – Divočina

Adéla Matasová, Andrew Topolski – Rozhraní

První a poslední (také v MŠ)

Bohdan Hostiňák – Krajina

Geert Goiris – Surrounded

Lubomír Typlt – Obešel já polí pět

Jindřich Štreit – Lidé třineckých železáren

Modelové fikce

Vladimír Skrepl

Pavel Hayek – Černobíle

Vladimír Havrilla – New Faces

(MŠ) Boris Ondreička & Kosa z nosa

(MŠ) Petr Pastrňák – Obrazy

(MŠ) Lenka Klodová – Podzimní noc je dlouhá jen svým jménem

(MŠ) Václav Požárek – Hůl do vody položená

(MŠ) Stanislava Konvalinková – Malá věčnost

(MŠ) Kamera skura – Hvězdy stříbrného plátna

(MŠ) KW (Igor Korpaczewski) – Bůh má oči všude

(MŠ) Míla Preslová – Žena v domácnosti

(MŠ) Václav Krůček – Sublimní

(MŠ) Alena Kotzmannová – Cesta do háku

 

2000

Ladislav Mirvald – Komplementární

Františka Gilman, Tim Gilman

Maria Marshall, Mark Gonzales

Mezinárodní festival akčního umění Pražský parní válec 2000

Čtyři klasici české fotografie

Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein – Modrý prosinec

Cena J. Chalupeckého za rok 1999: Lukáš Rittstein, Modrý XII. + Barbora Šlapetová

Na volné téma

Jan Kubíček – Forma – projekt – řád

Veronika Bromová – Místa na zemi

Martin Kuriš – Pepíček

Pode Bal – Malík urvi

(MŠ) Michal Gabriel – Se světlem

(MŠ) Achim Mohné – Pro naši vlastní bezpečnost

(MŠ) Jiří Bartůněk – Anoneneví

(MŠ) František Dvořák – Obrazy a kresby

(MŠ) Jiří Černický – Bin Ladinova lampa, Cena Jindřicha Chalupeckého

(MŠ) Marko Blažo – Leveland

(MŠ) Bohdan Holomíček: Václav Havel, Antikódy – texty – fotografie

(MŠ) Grzegorz Klaman – Anatrophy

(MŠ) David Janeček – Měkké zboží k dispozici od 02. 02. 2000

(MŠ) Zdena Kolečková – Just a Story

 

1999

Stanislav Kolíbal – Akvarely, objekty, instalace 1998–1999

Ivana Lomová – Muži a ženy

Michael Rittstein – Čerstvě natřeno

Ludmila Padrtová – Obrazy a kresby 1955–1960

Cena J. Chalupeckého 1998: Jiří Černický; Milena Olivová – Konec sezóny

Andreas Müller-Pohle – Interfaces 1977–1999

Pavel Kopřiva – Zóna 51

Petr Nikl – Papoušek, střelený do vesmíru

Perplex

Hugo Demartini – Práce z let 1965–1975

Lukáš Jasanský, Martin Polák – Výstavy fotografií

Umění pro nemocnice

(MŠ) Vladimíra Čerepková – Básně, Vladimír Škoda – Lepty

(MŠ) Jan Kadlec – Německo, Deutschland

(MŠ) Petr Kvíčala – Obrazy, instalace

(MŠ) Marie Birchler-Suchánková – Oplodnění

(MŠ) Slaven Tolj – Instalace

(MŠ) Nathalie Prévot – Zvláštní nabídka

(MŠ) Karol Pichler – Jedna možnost

(MŠ) Viktor Kopasz – V džungli

(MŠ) Dorota Sadovská – Oko nikdy neklame pravdu, ale netvrdí

(MŠ) Erika Bornová – Setkání na sněhu

 

1998

Jan Knap – Tři obrazy a řada kreseb

Viktor Pivovarov – Nebeský chelm

Milan Knížák – Prázdniny s vetřelcem

Jan Merta – Milovníci umění

Paul Pouvreau – Fotografie

Cena J. Chalupeckého 1997: Jiří Příhoda

Václav Požárek – Sůl nad zlato

Jitka Svobodová – Květy oči předměty

Harmonie 98

Markéta Othová, Pierre Daguin – Team´s Spirit

Sympozium železné plastiky Třinec 1997

(MŠ) František Kyncl – Monostruktury

(MŠ) Lena Knilli – Jenom citron

(MŠ) Federico Díaz – Bolb

(MŠ) Ilona Németh – Exhibition Room

(MŠ) Ivan Vosecký – Vize a iluze

(MŠ) František Matoušek – Červen

(MŠ) Jean Maria Kraut – Setkání

(MŠ) Jiří Surůvka – Tumor a jeho parta

(MŠ) Roman Ondák – Nespravedlnosti

(MŠ) Vít Soukup – Mé kanoe

 

1997

Cena J. Chalupeckého 1996: Tomáš Císařovský – U konce s dechem

Viktor Kolář – Fotografie 1967–1997

Milan Grygar – Antifony

Jiří Sever – Životní dílo

Otto Placht – Idioma

Ralph Gibson – Fotografi

Šejk

Trojí Možnost

Josef Snobl; Markus Döhne – Todsicher

(MŠ) Kateřina Vincourová – Plody mé mysli

(MŠ) Ivana Lomová – Život je dobrý

(MŠ) Bohdan Hostiňák – O přírodě

(MŠ) Michal Nesázal, Simona Vladíková – Představte si co se mi zdálo – ono se mi to nezdálo

(MŠ) Jiří Kovanda – Nina při práci

(MŠ) Vladimír Skrepl – Mňňňau

(MŠ) Petr Pavlík – Pilot

 

1996

Anežka Kovalová

Jiří Toman – Fotografie; Rudolf Sikora – Pozorovatel-pozemšťan

Jitka Válová; Květa Válová

Jiří Matoušek

Herbert Achternbusch – Obrazy, kresby

Milan Kunc – Obrazy, kresby, keramika

Cena J. Chalupeckého 1995: Petr Nikl – Zimní vodník

Eva Fuková – Tváře času

Česká abstraHce

Trojí možnost

Jiří Matoušek – Hvězdné oblohy

Antonín Střížek

(MŠ) Miloslav Koval – 1994, Sto kreseb

 

1995

Nenuceně – Desenvolt – Dégagement, Němečtí malíři v Praze

Jan Smejkal

Josef Sudek – Ke knize Josef Sudek

Miroslav Koval – Deník jednoho roku

Helgi Thorgirls Fridjonsson – Obrazy-kresby, Islandské ságy

Nová jména

Cena J. Chalupeckého 1994: Michal Gabriel

Irena Jůzová – Podivné hry

Lena Knilli

Na hraně

František Dvořák

Jiří David – Laskavost

 

1994

Nadja Rawová – Velikonoce a jiné obrazy

Jana Skalická – Sochy

Skupina TUNEL

Vladimír Merta – Veřejná geometrie

Jiří Sobotka – Sochy, objekty

Súčasná slovenská keramika

Michal Ranný

Nová jména

Karel Nepraš / (MŠ) Jan Steklík

Cena J. Chalupeckého 1993: Martin Mainer

Vladimíra Sedláková – Grafika

Michal Metzenauer – Obrazy, objekty

Josef Mžyk

Martin Balcar – Obrazy, kresby

Miroslav Mahler – Sochy

Richard Konvička – The Paintings and Drawings 1992–1993

(MŠ) Jan Vojta – Obrazy

(MŠ) Thierry Boussard

(MŠ) Zdeněk Merta – Fotografie

 

1993

Jaroslava Severová – Proměnlivé jistoty

David Cajthaml

Zbyšek Sion

Václav Chochola – Světy, tvůrčí podněty přátelství – fotografie

David Černý – Umělí

Exil v N.Y.

Pavel Reisenauer, Michal Singer – Obrazy, sochy

Bedřich Dlouhý – Obrazy, objekty

Jindřich Štreit – Bez hranic – fotografie

Cena J. Chalupeckého 1992: Michal Nesázal

Čestmír Suška

Olgoj Chorchoj – Současný avantgardní design

Michal Ranný

Bohumil Zemánek, paní Zemánková

Daniel Balabán

Stanislav Diviš – Obrazy 1985–1992

(MŠ) Friedrich Förster – Jiné světlo

(MŠ) Miroslav Šimáček – Tenké nátěry

(MŠ) Petr Nikl

 

1992

Jiří Načeradský – Současná tvorba

Ladislav Novák – Retrospektiva

Její bratr, jeho manžel

Antonín Střížek

Nová jména, AVU a VŠUP

Otis Laubert

Mezi Ezopem a Mauglím

Cena J. Chalupeckého za rok 1991: František Skála + Michal Gabriel; Petr Kvíčala

Tomáš Lahoda – Obrazy

Karel Vaca – Pocta zemřelému malíři

Vertikální nostalgie

Tomáš Císařovský – Obrazy, kresby

 

1991

Eva Švankmajerová – Císařský řez

Victor Sanovec – Práce

Jiří Kornatovský – Kresby

Václav Stratil – Řeholní pacient

Jaroslav Róna 1988–1991

Nová jména

Kateřina Černá – Obrazy/grafiky

Vladimír Kokolia – Energie, Wortlaut

Jan Ambrůz – O lehkosti a tíži

Cena J. Chalupeckého za rok 1990: Vladimír Kokolia; Jan Ambrůz; František Skála

Český informel

 

1990

Sdružení českých umělců grafiků Hollar 1970–1990

Kov a šperk, Oborová výstava

Antonín Michalík – Obrazy z let 1943–1990

Typo & výstava užité grafiky a typografie

Causa grafika 1971–1990

Jiří Kalousek – Obrazy, kresby, ilustrace

Jaroslava Pečivová – Obrazy

(MŠ) František Štorek – Sochy

 

1972

Nové umění z hlavního města NDR

 

1970

Adriena Šimotová

František Hudeček – Výbor z díla 1930–1970

Artchemo

Vladimír Kopecký – Obrazy

Naděžda Plíšková – Grafika, sochy 1968–1970

Václav Cigler – Plastiky

Karel Nepraš – Račte točit!

Otakar Slavík – Obrazy

Eva Kmentová – Stopy

Stanislav Kolíbal, Zdeněk Sýkora – Práce z let 1959–1970

 

1969

Jana Želibská

Jan Kubíček

Karel Pauzer

Libor Fára – 45-69, Stop-time

Mikuláš Medek – Projektanti věží

Někde něco

Zorka Ságlová

Jiří Sever

Stanislav Podhrázský

Daisy Mrázková – Obrazy a kresby z let 1965–1968

Enrico Baj

Marcel Duchamp

Ladislav Novák – Alchymáže

Mira Haberernová

Vladimír Boudník

Jiří Balcar

Zbyněk Sekal – Skládané obrazy a sochy

 

1968

Intersymposium ČSSR – Keramika Bechyně 68

Vojtěch Preissig

Jiří Kolář

Klub konkrétistů

Západoněmecká a západoberlínská avantgarda Lidicím

Stříbrný šperk 1968

Šmidrové

Počátky generace

Barbara Gasch

Nové věci

Adriena Šimotová

Rudolf Němec

Dagmar Hendrychová

Jiří Načeradský – Obrazy

Jozef Jankovič – Sochy

 

1967

Otakar Slavík

Eva Brýdlová

5 sochařů

Gutai

Fotografie

Fotografie 7+7

František K. Foltýn

Fantasijní aspekty současného českého umění

13 ze Slovenska

Kupte a půjčte si obraz nebo sochu

15 grafiků

Nová jména

 

1966

Evropské umění: Mistři 20. století

Sklo

Jiří Balcar

Aktuální tendence českého umění

Radoslav Kutra – Obrazy a kresby 1965–1966

Jaroslav Klápště – Obrazy – grafika

Jiří Seifert

Bohuslav Reynek – Grafické dílo

La Figuration narrative

Tvůrčí skupina Etapa

Otto Herbet Hajek

Květa Válová

Jitka Válová

Wandering Library

Skupina 4

Obraz a písmo

 

1965

Věra Janoušková – Intuice a řád

František Gross, Ladislav Novák

Rakouští sochaři

Objekt

Grafika 65

Zdeněk Sklenář – Vybrané obrazy z let 1935–1965

František Pacík

Eva Kmentová

Václav Kiml

Jiří Balcar

Václav Tikal

Zbyněk Sekal

 

1964

Bohdan Lacina

Vlastimil Beneš

Pravoslav Kotík

Jiří Mrázek

Trasa

Křižovatka

Alois Sopr – Plastiky z let 1936–1964

Výstava soutěžních návrhů na výzdobu nového velvyslanectví v Brazílii

1962

František Gross

Karel Souček

Jan Kodet

 

1961

Tvůrčí skupina Etapa

Ladislav Zívr

Miloslav Holý – Dny v krajině

1960

Skupina M57

Václav Haise – Práce z désíti let

Jan Sládek – Scénické návrhy, obrazy

Jaroslav Paur – Výbor z díla

 

1959

František Ronovský

Alois Wachsman

Alois Fišárek

Pravoslav Sovák

 

1958

Pravoslav Kotík

Ladislav Dydek

Karel Černý

Jan Bauch

 

1957

Otakar Rubík

 

1956

František Tichý

Jan Zrzavý

Jan Bauch

1949–1953

Diệp Minh Châu: Obrazy z bojujícího Vietnamu

Josef Leisler: Květiny a zátiší

Otakar Kubín

Vilém Nowak: Obrazy

Emil Filla: Krajiny z Českého Středohoří

Umění do bytu pracujících

 

1949

Na prahu pětiletky s našimi malíři

Video

Foto

Galerie Václava Špály; foto: archiv galerie
Miroslav Polách: Open End, 2020/2021; foto: archiv galerie
Miroslav Polách: Open End, 2020/2021; foto: archiv galerie
Jiří Petrbok: Život hrdiny, 2020; foto: archiv galerie
Daniel Balabán: Osobní topografie, 2020; foto: archiv galerie
David Moješčík MojDa: Takové, jaké to je, 2020; foto: archiv galerie
Šimon Brejcha: Zahradničení, 2019; foto: David Stejskal / archiv galerie
Jakub Tomáš: Stromolezec, 2019/2020; foto: Jakub Zeman / archiv galerie
Jakub Tomáš: Stromolezec, 2019; foto: Jakub Zeman / archiv galerie
Michael Rittstein: Kurzy začínají na podzim, 2017; foto: Karel Cudlín / archiv galerie
Michael Rittstein: Kurzy začínají na podzim, 2017; foto: Karel Cudlín / archiv galerie
Michael Rittstein: Kurzy začínají na podzim, 2017; foto: Karel Cudlín / archiv galerie
Michael Rittstein: Kurzy začínají na podzim, 2017; foto: Karel Cudlín / archiv galerie
Michael Rittstein: Kurzy začínají na podzim, 2017; foto: Karel Cudlín / archiv galerie
Stefan Milkov: Neklidné časy, 2019; foto: archiv galerie
Pohled do výstavy Hynka Martince Intellectual Properties, 2015, foto: Pavel Lagner / archiv galerie
Pohled do výstavy Hynka Martince Intellectual Properties, 2015, foto: Pavel Lagner / archiv galerie
Pohled do výstavy Hynka Martince Intellectual Properties, 2015, foto: Pavel Lagner / archiv galerie
Pohled do výstavy Hynka Martince Intellectual Properties, 2015, foto: Pavel Lagner / archiv galerie
Pohled do výstavy Hynka Martince Intellectual Properties, 2015, foto: Pavel Lagner / archiv galerie
Poznámka

kurátor Pavel Lagner

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz ©2006–2024
Nahlásit chybu