O projektu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Jiri Svestka Gallery

Město
Praha
Ulice
Janáčkovo nabřeží 5
Web
www.jirisvestka.com
i-datum
↳ Vyhledat v databázi VVP AVU
E-mail
gallery@remove-this.jirisvestka.com
Telefon
+420 608 819 265
Existence od
1995

O prostoru

Galerista Jiří Švestka (*1955) je zásadní osobností české porevoluční umělecké scény a s ní souvisejícího trhu s uměním. Těsně před založením své vlastní galerie v roce 1995 se do České republiky vrátil z Německa, kam roku 1981 po studiu Dějin umění a estetiky na Karlově univerzitě emigroval. V sousední zemi dosáhl značných úspěchů. Před svým návratem působil jako šéfkurátor nově otevřeného Kunstmusea Wolfsburg, přičemž na tuto pozici přešel z Kunstverein v Düsseldorfu, kde byl pět let ředitelem.

 

Svůj první galerijní prostor v Praze otevřel v takzvaném Mozarteu v Jungmannově ulici. Galerie se od počátku jasně profilovala jako privátní prodejní galerie západního střihu. Její náplní bylo zastupování umělců a jejich prezentace, cílem pak jejich zasazení do mezinárodního kontextu. Ve svém zaměření se logicky orientovala především na české umělce (dlouhodobá spolupráce probíhala například s Krištofem Kinterou, Kateřinou Vincourovou, Markétou Othovou anebo uměleckým duem Jiří Franta / David Böhm) a na umění středoevropského prostoru. Galerie také usilovala o to, přivést do Česka umění světové, a dát tak zdejšímu publiku možnost se s ním seznámit. Mezi zahraniční umělce, které představila, patřili Dan Graham, Doug Aitken, Robert Wilson, Siah Armajani, Ger van Elk, Juliao Sarmento, Juan Munoz, Robert Moskowitz, Jorg Immendorff, Ryan Mendoza, Tony Cragg a další.

 

Galerie Jiřího Švestky rychle získala mezinárodní věhlas a byla vybrána na mnoho významných veletrhů. Již v roce 2000 se objevila dokonce na Art Basel, který je považován za nejprestižnější veletrh svého druhu na světě. Opakovaně se účastnila i mnoha dalších důležitých veletrhů umění po celém světě, mezi jinými například TEFAF Maastricht, Art Basel Miami Beach, The Armory Show, Art Chicago, KIAF Seoul, Volta NYC, Volta Show Basel, Art Brussels, Art Cologne, FIAC Paris, Artissima Torino, Art Moscow, ARCO Madrid, VIENNAFAIR aj. V roce 2003 se galerie přestěhovala do nových prostor v Biskupském dvoře na Praze 1. Zde sídlila až do roku 2014, kdy byl Jiří Švestka nucen vyhlásit bankrot. Šlo o finální krok, jemuž předcházela doba nejistoty provázená zprávami o finančních problémech galerie.

 

V roce 2009 přidal Švestka ke své – v té době velice úspěšně fungující – pražské galerii další pobočku. Novou prostoru otevřel v Berlíně na Potsdamer Straße a ta zde fungovala až do počátku roku 2017. Tehdy se jí galerista rozhodl zavřít, aby se naplno věnoval své znovuobnovené pražské galerii. Berlínská galerie měla podobnou náplň jako ta pražská, věnovala se tedy prezentaci současných, převážně mladých umělců a více se zaměřovala na prostor centrální a východní Evropy. Za dobu fungování zde byli vystaveni například Miroslav Tichý, Leonid Tishkov, Jan Kotík nebo Georg Ettl, dále Sofie Švejdová, Jan Durina, Andrej Dubravský, Adéla Babanová či Mark Ther.

V květnu roku 2017 se v Praze otevřela nová Jiri Svestka Gallery. Její výstavní prostory i zázemí se tentokráte nacházejí na Janáčkově nábřeží. Jiří Švestka, nově vedený jako kurátor, nikoliv jako ředitel galerie (ředitelkou je Jana Smrčková), k zahájení činnosti uvedl následující (viz tisková zpráva k otevření galerie):

 

„Rozhodli jsme se pro v současnosti ve světě aktuální galerijní koncept, který poskytuje intimnější setkání s uměním. Galerie umístěná v činžovním domě má tři hlavní výstavní místnosti a je doplněná o malý depozitář a showroom. Chceme kromě klasických výstav organizovat i různá setkání, menší přednášky a výměnu zkušeností mezi sběrateli, galeristy a dalšími aktéry umělecké scény.“

 

Galerie Jiřího Švestky se významně zasadila o formování rostoucího uměleckého trhu v počátcích samostatné České republiky a Slovenska. Několik Švestkových bývalých spolupracovníků si později založilo vlastní galerii (například Lucie Drdová, Filip Polanský či Mikuláš Nevan). Krom prezentace současných umělců v hlavní prostoře lze v privátním zázemí nové galerie (depozitář a showroom) shlédnout i díla autorů předchozích generací, a to jak českých, tak i zahraničních. Mezi nimi jsou například Jan Kotík, Adriena Šimotová, Karel Malich, Otto Gutfreund a další.

Autor/ka anotace
Michaela Banzetová

Publikováno
2017

Výstavy

Výběr výstav a ostatních akcí

PRAHA

2017

Ioana Nemes, Georg Ettl, Katarína Poliačiková – Past - Present - Future

 

BERLÍN

2016

Georg Ettl – Early works from 1960s and 70s

Jitka Hanzlová – HORSE

Karíma Al-Mukhtarová – I don´t agree with myself

 

2015

Jan van der PolA – NEW DAY

Jan Durina – STUDIES

Jiri Černický, Andrej Doubravský, Jarg Geismar, Krištof Kintera, Maki Na Kamura, Katarína Poliačiková, Pavel Příkaský, Sofie Švejdová – L´ACCROCHAGE

 

PRAHA

2014

Jan Kotík – Bez názvu / Untitled

 

2013

Viktor Takáč – Studio retrospektiv

David Böhm – 100 týdnů

Jan van der Pol – Pluriform & Simultaneous

 

2012

Andrej Dúbravský – Zlaté pieskyJan Vytiska - Kristina Chrásteková – Plameny mi rosily zrak

Stefan à Wengen – The Occurrence

Leonid Tishkov – Derelict Utopies

Maik Wolf – Locked in (-) Landscapes

SEO – Neugierige Welt

Cornelia Schleime – Ich nehm’ nur Gold

Jiří Franta – David Böhm / ECHOLOG

Marina Paris –Unreal Space

Kateřina Vincourová

 

2011

Adéla Babanová / Troublemakers

Markéta Othová

Jan Kotík (1916 - 2002) – Possible Variations

Katarína Poliačiková – Vertical Narratives

Petra Mala Miller – The Voice Reached Us Through the Floor, but the Words Themselves Were Lost

Robert Wilson – Video portraits

 

2010

Thomas Helbig

Edward Dwurnik – Praga

Ioana Nemes – Relics for the Afterfuture (Brown)

 

2009

Krištof Kintera – A Bigger Problem Than Yours

Contemporary Czech and International Gallery Artists

Jaromír Novotný – Transition Point

Viktor Pivovarov – A Cockroach for Dinner

Leiko Ikemura

Paolo Chiasera – Archivio Zarathustra

Jakub Hošek – Let me rule

 

2008

Hans Rath

Maki Na Kamura – Le desespoir du peintre

Foto

Ioana Nemes, Georg Ettl, Katarina Poliačiková: Past - Present - Future, pohled do instalace, 2017, foto: Archiv galerie
Ioana Nemes, Georg Ettl, Katarina Poliačiková: Past - Present - Future, pohled do instalace, 2017, foto: Archiv galerie
Jitka Hanzlová: HORSE, 2016, foto: Archiv galerie
Karíma Al-Mukhtarová: I don´t agree with myself, foto: Archiv galerie
Jan van der PolA: NEW DAY, pohled do instalace, 2015, foto: Archiv galerie
Jan Durina: STUDIES, pohled do instalace, 2015, foto: Archiv galerie
Jiří Černický, Andrej Dubravský, Jarg Geismar, Krištof Kintera, Maki Na Kamura, Katarína Poliačiková, Pavel Příkaský, Sofie Švejdová: L´ACCROCHAGE, pohled do instalace, 2015, foto: Archiv galerie
Jiří Černický, Andrej Dubravský, Jarg Geismar, Krištof Kintera, Maki Na Kamura, Katarína Poliačiková, Pavel Příkaský, Sofie Švejdová: L´ACCROCHAGE, pohled do instalace, 2015, foto: Archiv galerie
David Böhm: 100 týdnů, pohled do instalace, 2015, foto: Archiv galerie
Poznámka

Jiří Švestka, kurátor

Jana Smrčková, ředitelka

Kateřina Kolářová, produkce

Maria Černá, produkce

 

 

Otevírací doba:

středa až pátek

14:00—19:00

sobota

11:00—19:00

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz ©2006–2024
Nahlásit chybu