O projektu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Edith Jeřábková

Narozen(a)
1970
Místo narození
Šternberk
Působiště
Praha
Klíčová slova

O teoretikovi

Edith Jeřábková je často označována za jednu z nejvýraznějších současných českých kurátorek. Jak ale naložit s tak všeobecnou premisou, která zanechává víc otázek než odpovědí? Sama Jeřábková odmítá jakékoli vědomé či systematické snahy o budování kariéry, namísto toho ve svém počínání zdůrazňuje roli intuice a kolektivní nehierarchické spolupráce. Dominantními prvky jejího kurátorského rukopisu jsou mezi jinými osobitý způsob přemýšlení o prostorovém rozmístění a komunikaci děl v rámci výstavního celku, interpretace kolektivních fenoménů aktuálně se vynořujících na české výtvarné scéně a citlivý přístup směrem k objektům výtvarného umění i jejich autorům. Primárně sleduje transformativní procesy v českém umění posledních třiceti let, stále intenzivněji je ale také činná na mezinárodní scéně.

Kurátorka a kritička vystudovala Teorii a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1996), následně žila v zahraničí. Od roku 2005 působí jako nezávislá recenzentka v mnoha českých odborných časopisech, konkrétně publikovala své články v Ateliéru, Umění, Kulturním čtrnáctideníku A2, Art & Antiques, Flash Art, Fotograf, Pars, Vlna, Umělec či Revue Labyrint.

Od roku 2006 se začíná odvíjet historie její kurátorské aktivity, když je přijata do Galerie Klatovy / Klenová. Tam v roce 2007 realizuje společně s Lenkou Vítkovou výstavu Lovci lebek Josefa Bolfa, Luďka Rathouského, Vladimíra Skrepla a Lubomíra Typlta, v níž se zaměřují na společné elementy děl čtyř dosud nekonfrontovaných českých malířů, jako jsou subjektivismus, výrazná exprese či prvky nového romantismu.

V roce 2008 společně s Jiřím Kovandou v Klatovech / Klenová kurátoruje výstavu Když jsem byl malej, hrál jsem si s holkama, která předznamenala jejich dodnes trvající spolupráci. Výstava také nastartovala přemýšlení o vydání publikace, která by poprvé uceleněji zmapovala dílo mezinárodně uznávaného umělce. Kniha s jednoduchým názvem Jiří Kovanda vychází o dva roky později (2010) a kromě bohatého obrazového materiálu se skládá z textů vybraných osobností české výtvarné scény, které bez ortodoxně vymezených limitů editorky (E. Jeřábková) svébytně reflektují fenomén Kovanda. Z tříletého období působení kurátorky v Galerii Klatovy / Klenová zmiňme ještě participaci na ceně Startpoint (2007 s Marcelem Fišerem, 2008 s Pavlem Vančátem), která dnes představuje největší přehlídku diplomových prací studentů evropských uměleckých škol.

Od roku 2009 do roku 2010 působí Jeřábková v Muzeu umění Olomouc, zároveň nadále připravuje výstavy i mimo olomouckou instituci, například společně s Jiřím Kovandou výstavu pro Pražské bienále 4 nazvanou Bílý papír černá nevěsta (2009). Práce 29 současných českých umělců a umělkyň je reflektována skrze různé podoby konceptuálních tendencí, které toto označení významně přesahují a hybridizují. Instalačně jde výstava téměř proti své myšlenkové náplni, když je prostor uspořádán na základě nesouvislostí mezi díly a absencí významu.

Třetí podstatnou výtvarnou institucí se pro Jeřábkovou stala Fotograf Gallery (2010–2012), kde v období 2011–2012 zastávala pozici hlavní kurátorky. Za tři roky působení zde uskutečnila řadu prezentací českých i zahraničních umělců, jejichž přehled je možné nalézt v sekci Výstavy. 

V tomto období Jeřábková kurátorovala také jednu z výstav, které v českém prostředí naznačily počátky trendu objektové ontologie Bob Dylan, Bob Dylan,Boba Dylana (2011) umělců Niny Beier, Jiřího Kovandy a Marie Lund. Výstava na ploše tří pater Centra současného umění DOX zkoumala přístupy konceptuální, minimalistické, kontextuální a právě nový zájem o sochu a objekt, jak uvádí text k výstavě. Přestože většina děl byla pevně vázána na své pozice v galerijním prostoru, neboť se držela konceptu provázanosti vždy tří děl od tří autorů a tyto souvislosti byly komunikovány (dosti neviditelně) skrze tři patra, jedno z děl překročilo rámec prostoru výstavy. Čas od času si kustodi obuli stepařské boty a svým pohybem vytvářeli novou topografii instituce.

V období 2010–2012 je Jeřábková činná také ve Vědecko-výzkumném pracovišti Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU). Bádání završila jednou z nejpodstatnějších rekapitulačních výstav posledních let: Ostrovy odporu. Mezi první a druhou moderností 19852012 (Národní galerie, 2012). Výstava reflektující posledních 25 let českého výtvarného umění byla kurátorována společně s Jiřím a Janou Ševčíkovými jako jeden z výsledků pětiletého výzkumu VVP AVU. Instalace stejně jako výběr autorů do výstavy se odvíjel od přesvědčení, že politický, sociální a kulturní přelom v českém výtvarném umění poloviny 80. let poznamenal další čtvrtstoletí.

Umělců a umělkyň, se kterými Jeřábková dlouhodoběji spolupracuje, je celá řada, např. umělecká skupina Rafani a výstavy Rafani (Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy, 2009), Dech (Dům umění města Brna, 2012), O równości (Galeria Awantgarda, BWA Vratislav, 2013), Kometa (Centrum pro současné umění Futura, 2014), O kladu a záporu (České centrum Sofie, 2015); Markéta Othová s výstavami Tichá dohoda (Galerie Šternberk, 2008), Bílý papír černá nevěsta (Karlin Studios, 2009), Ears Like Loops (Zona Sztuki Aktualnej, Lodž, 2010), Země se otáčí a vše z ní sklouzává (Hunt Kastner Artworks, 2013), Explain Me Not (SVIT Praha a Autocenter, Berlín, 2014), Nejlepší Krejčí ve městě (Hunt Kastner  Artworks, 2015) nebo Václav Girsa – Line Up The Creatures (Galerie Jelení, 2009), Říkám Vám, je to pravda…(Kabinet T, Zlín, 2012), Vašek a Vašek (Entrance Gallery, 2013), Kometa (Centrum pro současné umění Futura, 2014), Sestry, držme se! (České centrum Sofie, 2015).

Od roku 2011 vede Edith Jeřábková také Ateliér sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové společně s Dominikem Langem. Jedna z prvních českých fúzí umělce a teoretičky na této pozici přinesla mimo jiné sérii tzv. Epizod I.IV. (2015) – výstav a dalších uměleckých projektů, na kterých pedagožka se studenty spolupracuje v otevřeném rovnocenném dialogu. Epizoda IV. byla součástí projektu Satelit Praha a Brno koordinovaného v rámci OFF-Bienále Budapešť. Pedagogická práce je podstatnou a nedílnou součástí aktivity Jeřábkové na uměleckém poli.

Zhruba od roku 2013 můžeme sledovat častý přesun lokací výstav kurátorky za české hranice, např. výstava Zbyňka Baladrána Socio-fiction (2015) v The Institute of Contemporary Art v bulharské Sofii nebo skupinová výstava Explain Me Not (2014) kurátorovaná společně s Marianou Serranovou v rezidenčním prostoru galerie SVIT v galerii Autocenter v Berlíně.

Pozoruhodnou výstavou nedávné doby je i skupinová výstava Kometa (2014) v Centru pro současné umění Futura, která se zamýšlela nad možnostmi jiného vědomí skrze reflexi kontrakultur 60. (hippies), 70. (punk) a 90. let (rave). Hnutí byla konfrontována se současností (odtud metafora neustále se vracející komety) a aktuálním sociologickým a filozofickým diskurzem, například myšlenkami Bruno Latoura, postinternetovými teoriemi či spekulativním realismem.

Jeřábková je také členkou kurátorského sdružení Are (společně se Zuzanou Blochovou, Janem Zálešákem a Christinou Gigliotti), které tvoří platformu pro nezávislou kolaboraci s aktéry ze zahraničí i ČR.

Autor/ka anotace
Jana Baierová

Publikováno
2016

Profesní životopis

Vzdělání, granty a stipendia

Vzdělání:

1990–1996
Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, Teorie a dějiny umění (Mgr.)

Ocenění:

2013
"Umělec má cenu" za rok 2013 v kategorii kurátorství skupinových výstav (s Jiřím Kovandou), Praha

2010
Vývojový grant Tranzit

Praxe

Výzkumná a edukační činnost:

2011 – doposud
vedoucí Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (společně s Dominikem Langem)

2010–2012
Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze

Kurátorská činnost:

2012 – současnost
členka kurátorského sdružení Are

2010–2012
kurátorka ve Fotograf Gallery, Praha (od roku 2011 jako hlavní kurátorka)

2009–2010
kurátorka v Muzeu umění Olomouc

2006–2009
kurátorka výstav a sbírky a zástupkyně ředitele v Galerii Klatovy / Klenová

od 2005
působí jako nezávislá recenzentka (Ateliér, Umění, Kulturní týdenník A2, Art & Antiques, Flash Art, Fotograf, Pars, Vlna, Umělec, Revue Labyrint)

Členství v komisích:

Cena Kritiků, Galerie kritiků, Praha

Galerie České pojišťovny, Praha

Galerie Mladých, Brno

Meet Factory, Praha

Start Point Prize, Klatovy / Klenová, GASK Kutná Hora

Výběrová komise pro 54. Bienále výtvarného umění v Benátkách

Grantová komise Magistrátu hlavního města Prahy

Grantová komise Ministerstva kultury ČR

Komise pro Nový zlínský salon VI

Komise Exit Price, FUD UJEP Ústí nad Labem

Komise Ceny Jindřicha Chalupeckého

Komise 11th Geppert Competition, Vratislav

Přednášky:

Odborné kolokvium “Nastavovaná současnost. Cena Jindřicha Chalupeckého a současné umění.“
(3. 12. 2015, Moravská galerie v Brně - Uměleckoprůmyslové muzeum)

Are - events part of the Czech contemporary art program
Edith Jeřábková a Zuzana Blochová v rámci Introduction to Contemporary Art, Curator’s Talks
(2. 12. 2015, 7.00-8.30 pm, New conference hall, Sofia University)

Když se opakování stane formou
organizátoři: VVP AVU Prague, CENS Brno a Festival 4+4 dny v pohybu
(16. 10. 2013, Palác u Stýblů, Praha) 

Umění po roce 1945
(11. 12. 2012, Akademie výtvarných umění, Praha) 

34xVŠUP, Ateliér sochařství, Mgr. Edith Jeřábková × MgA. Dominik Lang
(29. 11. 2012, Hradec Králové) 

Beseda O fotografii s Edith Jeřábkovou a Jiřím Kovandou
(16. 04. 2012, Dům fotografie, City Gallery Prague)

Výstavy

Výstavy a akce do databáze nezařazené

2015
Nejlepší krejčí ve městě
(kurátorka společně s Jiřím Kovandou; vystavující umělci: Jan Boháč, Richard Healy, Anna Hulačová, Ondřej Kinský, David Krňanský, Marek Meduna, Markéta Othová, Jiří Thýn, Viktorie Valocká, Klára Vystrčilová), Hunt Kastner Artworks, Praha
Epizoda II. – Horizont předmětu, Dům umění města Brna, Galerie G99
Epizoda I.  Sbírka v muzeu, Regionální muzeum v Chrudimi
Epizoda III. – Sbírka a zdraví, tranzitdisplay, Praha
Epizoda IV. – Sbírka OFF-Bienále Budapešť (koordinátorka projektu), Bleší trh Kolbenova
OFF-Bienále Budapešť / Satelit Praha a Brno (koordinátorka projektu), Autonomní sociální centrum Klinika a Bleší trh Kolbenova, Praha; Kino Art, Brno a další
Vladimír Skrepl – Lež a lži (kurátorka společně s Barborou Kleinhamplovou), Alšova Jihočeská Galerie, Wortnerův dům, České Budějovice
Sestry, držme se!, (vystavující umělec: Václav Girsa)
České centrum Sofie
All Tomorrow Exotic, (vystavující umělci: Lubri & Voin de Voin)
České centrum Sofie
Nothing in the Middle, (vystavující umělec: Jiří Kovanda), Sariev Contemporary, Plovdiv
Churches and Drawings, (vystavující umělci: Lukáš Jasanský a Martin Polák), Rubber Gallery, Plovdiv
O kladu a záporu, (umělecká skupina Rafani), České centrum Sofie
Socio-fiction (kurátorka společně s Iara Boubnova), (vystavující umělec: Zbyněk Baladrán), The Institute of Contemporary Art Sofia, Sofie

 

2014
Explain Me Not (kurátorka společně s Marianou Serranovou), (vystavující umělci: Barbora Kleinhamplová, Marek Meduna, Markéta Othová, Roman Štětina, Jiří Thýn, Aleksandra Vajdt), SVIT Praha a Autocenter, Berlín

Kometa
(vystavující umělci: Zbyněk Baladrán, Václav Girsa, Isabela Grosseová, Dominik Hejtmánek, Nikola Ivanov, Stanislav Karoli, Barbora Kleinhamplová, Jan Kolský, Pavel Sterec, Vojtěch Rada, Rafani, Sláva Sobotovičová, Jan Šerých, Lenka Vítková, Junsheng Zhou)
Centrum pro současné umění Futura, Praha

Lež a lži (kurátorka společně s Barborou Kleinhamplovou)
vystavující umělec: Vladimír Skrepl
Galerie výtvarného umění v Chebu

 

2013
Země se otáčí a vše z ní sklouzává (kurátorka společně s Jiřím Kovandou)

(vystavující umělci: Zbyněk Baladrán, Geta Bratescu, Stano Filko, Ryan Gander, Geert Goiris, Fernanda Gomes, Katarína Hládeková, Barbora Kleinhamplová, Eva Kmentová, Stanislav Kolíbal, Július Koller, Alena Kotzmannová, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Ján Mančuška, Markéta Othová, Anna Ročňová, Jiří Skála, Jan Svoboda, Jiří Thýn, Tomáš Vaněk, Guido van der Werve)
Hunt Kastner Artworks, Praha

O równości
(umělecká skupina Rafani)
Galeria Awantgarda, BWA Vratislav

Vašek a Vašek
(vystavující umělci: Václav Girsa a Václav Stratil)
Entrance Gallery, Praha

Minútové romány (kurátorka společně s Mirou Keratovou)
(vystavující umělci: Imre Bukta, Ľubomír Ďurček, Jiří Kovanda)
Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici

 

2012
DUMB

(vystavující umělci: Richard Healy, Jiří Maha, Richard Nikl)
Dům umění města Brna, Brno

Pavel Hayek a Otto Zitko
Dům umění města Brna

Ostrovy odporu. Mezi první a druhou moderností 19852012 (kurátorka společně s Jiřím a Janou Ševčíkovými)
Národní galerie v Praze

Dech
(um. skupina Rafani)
Dům umění města Brna

Říkám Vám, je to pravda…
(vystavující umělec: Václav Girsa)
Kabinet T, Zlín

2011
Screen Tests Revisited

(vystavující umělec: Conrad Ventur)
Fotograf Gallery, Praha

Bob Dylan, Bob Dylan, Boba Dylana
(vystavující umělci: Nina Beier, Jiří Kovanda, Marie Lund)
DOX, Praha

Provazový most
(vystavující umělci: Lenka Vítková, Pavel Sterec)
Fotograf Gallery, Praha

Případ pro začátečníka
(vystavující umělec: Jan Lesák)
Fotograf Gallery, Praha

Příloha inzerátu
(vystavující umělec: Peter Fabo)
Fotograf Room, Praha

Magion
(vystavující umělec: Vladimír Houdek)
Galerie města Blanska

Andrea Stappert. Fotografie 1985–2010
Fotograf Gallery, Praha

Hey Guys!
(Richard Healy, Jiří Maha, Richard Nikl)
Fotograf Gallery, Praha

Václav Kopecký
Fotograf Gallery, Praha 

Odlitek ruky s malým torsem
(vystavující umělci: Jan Haubelt a Jiří Thýn)
Fotograf Gallery, Praha

Cesty toulavý
(vystavující umělec: Matyáš Chochola)
Fotograf Room, Praha

Velryba má srdce velké jako automobil
(vystavující umělci: Alena Kotzmannova a David Böhm)
Fotograf Gallery, Praha

2010
Mínus jedna 

(vystavující umělkyně: Tereza Velíková)
Fotograf Gallery, Praha

Graffity
(vystavující umělec: Ivan Vosecký)
Karlín Studios, Praha

Adaptace
(vystavující umělkyně: Silvie Kolevová)
Fotograf Gallery, Praha

2 : Má jich víc
(vystaující umělkyně: Jana Vojnárová, Alžběta Říhová a Zuzana Ondroušková)
Galerie Akademie výtvarných umění v Praze, Praha

Andrew´s Honeymoon
(vystavující umělec: Andrew Gilbert)
Galerie Kabinet T., Zlín

Ears Like Loops
(vystavující umělci: Petra Herotová, Eva Koťátková, Markéta Othová, Pavel Sterec, Kateřina Šedá, Jan Šerých, Jiří Thýn)
Zona Sztuki Aktualnej, Lodž (PL)

Martin John, Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, 1988
SVIT Praha, Praha

Records
(vystavující umělec: Michal Škoda)
Fotograf Gallery, Praha

Sebrané úvahy
skupinová výstava
Entrance Gallery, Praha

2009
Zeichen und Wunder / Znamení a zázraky

(vystavující umělkyně: Cora Piantoni)
Entrance Gallery, Praha

Bílý papír černá nevěsta (kurátorka společně s Jiřím Kovandou)
(vystavující umělci: Zbyněk Baladrán, Josef Bolf, Jiří David, Ladislava Gažiová, Jan Haubelt, Lukáš Jasanský, Michal Kalhous, Barbora Klímová, Eva Koťátková, Alena Kotzmannová, Martin Kubíček, Dominik Lang, Marek Meduna, Jan Nálevka, Markéta Othová, Martin Polák, Luděk Rathouský, Vladimír Skrepl, skupina Ládví, Václav Stratil, Pavel Sterec, Tomáš Svoboda, Adéla Svobodová, Jan Šerých, Evžen Šimera, Michal Škoda, Jiří Thýn, Jiří Valoch, Ivan Vosecký)
Pražské bienále 4, Karlin Studios, Praha

So Much More / Utopie Apokalypsy
(vystavující umělci: Jubal Brown, Filip Cenek, Richard Healy, Charlie Tweed, George Young, Timothy Roberts, Conrad Ventur, Erik Tode, Matej Smetana)
Meet Factory, Praha

Historická práce (kurátorka společně s Lenkou Lindaurovou)
(vystavující umělci: Vilém Kabzan, Jiří Kovanda, Marek Meduna, Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Jiří Thýn, Tomáš Vaněk)
Galerie Václava Špály, Praha

Line Up The Creatures
(vystavující umělec: Václav Girsa)
Galerie Jelení, Praha

Boty (společně s Jiřím Kovandou)
36, Olomouc

Ty nejsi ty, ty jsi já
(vystavující umělec: Josef Bolf)
GHMP, Staroměstská radnice, Praha

Rafani
Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy

2008
Vkus Francouzů je mi zcela lhostejný

(vystavující umělkyně: Patricie Fexová, Sláva Sobotovičová, Lenka Vítková)
Karlin Studios, Praha

Když jsem byl malej, hrál jsem si s holkama (kurátorka společně s Jiřím Kovandou)
(vystavující umělec: Jiří Kovanda)
Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy

Gehilfen
(kurátorka společně s Michalem Pěchoučkem)
(vystavující umělci: Michal Pěchouček, Jiří Skála, Jan Šerých, Evžen Šimera a Pavel Štýbr)
Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy

X + X
(vystavující umělci: Jan Freiberg, Tomáš Hrůza, Tereza Kabůrková, Petr Krátký, Lukáš Kubec, Tomáš Moravec, Michal Pěchouček, Dušan Skala, Jiří Skála, Tomáš Svoboda)
Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy

Start Point 2008 (společně s Pavlem Vančátem)
Galerie Klatovy / Klenová    

Tichá dohoda (kurátorka společně s Pavlem Vančátem)
(vystavující umělci: Marek Meduna, Markéta Othová, Jiří Thýn, Vincenc Vingler)
Galerie Šternberk

Pink Carpet
(vystavující umělec: Jiří Kovanda)
Centro Galego de Arte Contemporánea, Santiago de Compostela (ES) 

2007
Lovci lebek (kurátorka společně s Lenkou Vítkovou)

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie Šternberk a Kunst- und Gewerbeverein Regensburg (DE)

Mobility (spolukurátorka projektu pro Kunstverein Graz)
Regensburg (DE)

Start Point 2007 
(společně s Marcelem Fišerem)
Galerie Klatovy / Klenová

Bibliografie

Bibliografie

Editační činnost:

Vladimír Skrepl: Lež a lži, Galerie výtvarného umění v Chebu, Cheb 2014, 160 stran.

Lapidárium (s Dominikem Langem), Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Praha 2014, 175 stran.

Mezi první a druhou moderností 1985 – 2012 (s Jiřím Ševčíkem), Vědecko-výzkumné pracoviště AVU v Praze, Praha 2011, 756 stran.

Jiří Kovanda, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Galerie Klatovy / Klenová 2010,  288 stran.


Texty do katalogů:

Chci napsat o Václavu Stratilovi in: Václav Stratil: Nedělám nic a jiné práce, Moravská galerie v Brně, Brno 2015.

Minute Novels (Imre Bukta, Ľubomír Ďurček, Jiří Kovanda), with Mira Keratova, exhibition bulletin, Central Slovakian Gallery in Banská Bystrica, 2013.

Daniel Balabán: zpráva 2013 = report 2013, Moravská galerie, Brno 2013.

Czech Contemporary Art Guide, Arts and Theatre Institute, Prague 2012.

David Böhm + Jiří Franta = Nulla dies sine linea, Biggboss 2012.

DUMB (Richard Healy, Jiří Maha, Richard Nikl), exhibition catalogue, The House of Arts Brno, Brno 2012.

Infinity, 10 : 9 = 1,, Otto Zitko - Pavel Hayek, exhibition catalogue, The House of Arts Brno, Brno 2012.

Screen Tests Revisited (Conrad Ventur), exhibition publication, Fotograf Gallery, Prague 2011.  

Bob Dylan, Bob Dylan, Boba Dylana (Nina Beier, Jiří Kovanda, Marie Lund), editor katalogu, Centrum současného umění DOX, Praha 2010.

Screen Tests Revisited (Conrad Ventur), publikace k výstavě, Fotograf Gallery, Praha 2011.

Plán B (s Lenkou Vítkovou), Místa počinu, Komunikační prostor Školská 28, Praha 2010.

Jiří Kovanda, editor katalogu, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Galerie Klatovy / Klenová 2010, počet stran 288.

Records (Michal Škoda), publikace k výstavě, Fotograf Gallery, Praha 2010.

Patrik Kovačovský, výběr z tvorby 1994-2010, Bratislava, 2010, s. 27 – 31.

David Böhm a Jiří Franta, Pozor na pozoruhodnost. Kresba přes překážky, Cena Jindřicha Chalupeckého Finále 2010, Společnost Jindřicha Chalupeckého 2010, s. 18 – 19.

Jiří Kovanda, Composition with Butterfly, Dominik Art Projects Foundation, Krakov 2010, s. 8 – 80.

Jiří Kovanda, White Blanket Secese, katalog k výstavě, Secession, Vídeň 2010, s. 5 – 23.  

Adaptace (Silvie Kolevová), publikace k výstavě, Fotograf Gallery, Praha 2010.                 

Katalog dílna 08, Mikulov Art Symposium XV, město Mikulov 2009          

Bílý papír černá nevěsta (s Jiřím Kovandou), Prague Biennale 4, Flash Art, Milano 2009

Aktivistická skupina Jiří David (angažovanst, symbol a Ziggy Stardust), katalog Jiří David – Předběžná retrospektiva, Moravská galerie v Brně 2009, s. 123 – 129    

Evžen Šimera - Poctivá příprava a podvratná estetika, Cena Jindřicha Chalupeckého 2008, Společnost Jindřicha Chalupeckého, Praha 2008

Včera jsem vydesinfikoval celý nebe, Laďa Gažiová, Obrazy 2004-2008, Praha 2008

Místo narození, X+X 2008, katalog k výstavě, Galerie Klatovy/Klenová 2008

Zakázané uvolnění (Jan Šerých / Michal Škoda), text pro katalog Zakázané uvolnění, k výstavě ve Wannieck Gallery, Brno, Praha 2008   

Text pro Album Jakub Špaňhel, Benzinky, Galerie Klatovy / Klenová, 2007 

Texty a příprava GA2LERIE, příloha kulturního týdeníku A2, Praha, 2007

Obraz je druhá strana překližky, text pro katalog Lovci lebek, Galerie Klatovy / Klenová, 2007

 

Časopisecké články:

Barbora Kleinhamplová, Art+Antiques, č. 11, Praha 2015, s. 36 – 38.

Rafani a Pole, Buiro magazine #7, BWA Wroclaw, 2013.

Alice Nikitinová, Galerie Labyrint 66, Revue Labyrint, Praha 2013, s. 104–108.

Minútové romány. Imre Bukta, Ľubomír Ďurček, Jiří Kovanda (s Mirou Keratovou), publikace k výstavě, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, 2013.

Aleš Čermák, Poster, Fotograf, #22, roč.12, Praha 2013, s. 1.

Daniel Balabán,  Možná že věříme (o 80. a 90. letech především),  katalog k výstavě Zpráva 2013, Moravská galerie, Brno 2013.

Beatrix Szörényi, Katarina Šević - Objects of Reference, ArtGuideEast, no. 11/12, 2012, p. 5.

Skupina Rafani, Rozhovor, Galerie Labyrint 60, Labyrint revue no. 27-28/2010, pp. 97 – 110.

Jak si cenit ceny, kulturní týdeník A2, 25/2010.

Oskar Dawicki, Flash Art 272/2010, 12. 01. 2011.

Eva Kotatkova, Flash Art 270/2010, 12. 01. 2011.

Milan Salák, Ateliér, 8/2009.

Spodní proud v Rudolfinu, Art&Antique 7/8/2009, s.101 – 103.

Jít na Skrepla, Art&Antique 5/2009.

Cora Piantoni, Ateliér 4/2009, s. 7.

Jiří Kovanda - Pink Carpet, builletin Centro Gallego de Arte Contemporanea, Santiago de Compostela (ES) 2008.

Eva Koťátková, Rozhovor, Galerie Labyrint 56, Revue Labyrint 23-24/2008, s. 96 – 108.  

Stejné, ale jiné, Art&Antique 9/2008.

„...Zvolna začínám chápat, jak se asi cítí oliva v martini...“, Art&Antique 4/2008.

Pavel Vančát, Tichá dohoda, Ateliér 20/2008, s. 5.

Sympozium (A)symetrické historie – zamlčené rámce a vytěsněné problémy, Ateliér 9/2008, S. 2.

Screen, Ateliér 7/2008, s. 5.

Resetting. Jiné cesty k věcnosti, Ateliér 3/2008, s. 12.

Příspěvek k pražskému trienále, Ateliér 14-15/2008, s. 1.

Dvakrát, Ateliér 16-17/2008, s. 1.

Galerie mluví / Galleries talk, Umělec 01/2008.

Strategie rekonstrukce v dnešním umění, kulturní týdeník A2, 01/2008.

New New Knížák, kulturní týdeník A2, 07/2008.

Oleje na plátně, Umělec,  03/2007.

„...je mi to kouř“, Ateliér, 04/2007.

Rafani, Ateliér, 11/2007.

Forma následuje... Risk, Ateliér, 12/2007.

Liga mistrů, Flash Art (česká a slovenská verze), 10/2007.

Malířský salón bez odpovědí, Nová trpělivost v pražském Mánesu, Art & antiques, duben 2007.

Cena Jindřicha Chalupeckého, Art & antiques, prosinec 2007.

Až na vyjímky nové. Nová expozice ve Wannieck Gallery, Art & antiques, prosinec 2007.

Lidská záležitost. Jiří David ve Wannieck Gallery, Art & antiques, listopad 2007.

Kludně kráť, Umělec 4/2007.

Metajazyk pro normální lidi, Art & antiques, červen 2007.

Alice Nikitinová, A2 kulturní týdeník, 4/2007.

Skupina Ládví, A2 kulturní týdeník, 6/2007.

Neklidem k Bohu, A2 kulturní týdeník, 10/2007.

Postrapový kronikář, A2 kulturní týdeník, 15/2007.

Video v kurátorské režii, A2 kulturní týdeník, 17/2007.

 ...brutal but soft, A2 kulturní týdeník, 18/2007.

Ondřej Kopal, A2 kulturní týdeník, 27/2007.

Ostravská specifika, A2 kulturní týdeník, 41/2007.

STILL another exhibition of painting, A2 kulturní týdeník, 45/2007.

Start Point 2007, katalog, Galerie Klatovy/Klenová, 2007.

Lovci lebek, katalog, Galerie Klatovy/Klenová, 2007.

Tomáš Hrůza není krajinář, ročník 5, číslo 8, fotograf 2006, s. 92 – 93.

Patrik Kovačovský, Prelet a Kosmos, Vol. I, No. 1, Flash Art CZ/SK 2006, s. 62.

Premisy a očekávání, Galerie Rudolfinum, Vol. I, No. 2, Flash Art CZ/SK 2006, s. 55.

Workshopy, Pars pro toto 9/2006, s. 14 – 15.

Art&Pond 2006, Pars pro toto 9/2006, s. 10 – 13.

Startpoint 2006, Pars pro toto 9/2006, s. 4 – 7.

Je mi to kouř, Ateliér 4/2007, s. 5.

Der die das – psí vocas, týdeník A2, 09/2006.

minirecenze, týdeník A2, 10/2006.

Jarní vánoční ozdoby, týdeník A2, 22/2006.

VIP festival, týdeník A2, 26/2006.

Ther těsně po Broughamu, týdeník A2, 26/2006.

V parku „36”, týdeník A2, 31/2006.

Nová generace na Artfestu, týdeník A2, 35/2006.

Na okraj jednoho experimentu, týdeník A2, 37/2006.

Punkwa Blues, pomalu a líně, týdeník A2, 46/2006.

Ne-moc mladých v Rudolfinu, týdeník A2, 46/2006.

Plán B (s Lenkou Vítkovou), Umělec, 3/2006. 

Vlastní texty zařazené do databáze

Video

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz ©2006–2024
Nahlásit chybu